Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Türkiye`de çok sesli müziği yayma, tanıtma sevdirme, Türk bestecilerin eserlerini yurtdışında seslendirme amaçlarına hizmet eden Ankara`da yerleşik senfoni orkestrasıdır. Dünyada, kuruluşundan itibaren varlığını kesintisiz sürdüren en eski orkestralardan biridir. ...

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası hakkında detaylı bilgi

Türkiye`de çok sesli müziği yayma, tanıtma sevdirme, Türk bestecilerin eserlerini yurtdışında seslendirme amaçlarına hizmet eden Ankara`da yerleşik senfoni orkestrasıdır. Dünyada, kuruluşundan itibaren varlığını kesintisiz sürdüren en eski orkestralardan biridir.

Tarihçe

1826`da Osmanlı padişahı II. Mahmut devrinde İstanbul`da batılı bir bando oluşturmak düşüncesiyle Mızıka-ı Hümayun adı ile kurulan topluluk, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası`nın temelini oluşturur. Mızıka`ı Humayun 1924`te Atatürk`ün isteği ile Ankara`ya taşındı ve 1932`de ve Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası adını alarak Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı olarak hizmetlerine devam etti. 1957 yılında Orkestranın Özel Kuruluş Yasası çıktı ve Riyaset-i Cumhur Senfoni Orkestrası adını aldı. Orkestra, günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bağlıdır.

Osmanlı Dönemi

Mehter takımı yerine batılı bir askeri bando oluşturmak için kurulan Mızıka-ı Hümayun, zamanla çeşitli müzik, sahne sanatı ve eğlence dallarını (orkestra, kadınlar orkestrası, operet, tiyatro, karagöz, fasıl takımı gibi) bünyesinde toplayan bir örgüt olmuştu. Orkestranın başına başlangıçta İstanbul`da yaşayan Fransız uyruklu bir sanatçı getirildiyse de yetersiz olduğu görülünce Sardunya Hükümeti`nin tavsiyesi üzerine davet edilen Guiseppe Donizetti 17 Eylül 1828`de İstanbul`a gelerek Orkestra Şefliği`ne atandı. Donizetti, 1856`daki ölümüne kadar görevini sürdürdü. Donizetti`nin yerine İtalyan sanatçı Callisto Guatelli orkestranın yönetimine getirildi. Callisto`nun 1899`da ölümünden sonra Aranda Paşa orkestrayı yönetti. 1908`de flütist Saffet Bey ilk Türk şef olarak orkestranın başına geçti ve orkestraya yenilikler getirdi.

Mızıka-ı Humayun`un ilk parlak sanatsal yükselişi, 1919`de 60 kişilik kadrosu ile Avrupa kentlerinde verilen konserler ile gerçekleşti. Konser öncesinde Mızıka-ı Humayun yönetciliği ile orkestra şefliği birbirinden ayrılarak Zeki Bey (Üngör)ilk defa bağımsız bir orkestra şefi olarak göreve başladı.

Kurtuluş Savaşı yıllarında orkestra, Osmanlı Sultanı`na bağlı bir kurum olarak varlığını devam ettirdi, saltanat kaldırılınca halifeye bağlandı ve Makam-ı Hilafet Mızıkası adını aldı.

Cumhuriyet Dönemi

Hilafetin kaldırılmasında 8 gün sonra, 11 Mart 1924`te orkestra, TBMM`nin karşısındaki binada Ankara`daki ilk konserini verdi. Yeni hükümetin önünde ilk sınavını böylece veren orkestra, 27 Nisan 1924 tarihinde Cumhurbaşkanı Atatürk`ün emri ile Ankara`ya taşındı. Zeki Bey`in yönetiminde çalışmalarına devam eden orkestra, Türk Ocağı`ndaki konserlerin yanı sıra radyo konserlerine önem verdi.

Cumhuriyet dönemindeki ilk yurtdışı turne 1926`da gerçekleşti. Karadeniz Gemisi`ndeki Yerli Malı Haftası sergisinin Avrupa sahil şehirlerine yaptığı 4 aylık geziye katılan orkestra, büyük ilgi gördü.

1932`ye kadar Milli Savunma Bakanlığı`na bağlı olarak çalışmayı sürdüren orkestra, 25 Haziran 1932`de Zeki Üngör`ün çabaları ile Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlandı. Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası adını alarak cumhuriyet ile özdeşleşti. Bu adın alınması ile bando ve orkestra kesin olarak birbirlerinden ayrıldı. Zeki Bey, 1934`te orkestradan ayrıldı.

1934`te Adnan Saygun, 1935`de Dr. Ernst Preatorius Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası`nın şefi oldu. 1946- 1952 yılları arasında Hasan Ferit Alnar orkestrayı yönetti. 1957-1959`da Robert Lawrence, 1960-1962`de Bruno Bogo, 1960-1963`de Otto Matzerah, 1963-1971`de Prof. Gotthold E. Lessıng, 1971-1975`de Jean Perisson, 1977-1982`de Tadeusz Strugala orkestranın daimi şefi olmuştur 1959`da şef yardımcısı olan Hikmet Şimşek ise 1986`ya kadar görevini sürdürmüştür. 1988`de Gürer Aykal şef olmuştur.

Orkestra Yönetimi

1951`e kadar orkestrada idari ve sanat otoritesi tek şefte toplanmaktaydı.Orkestra sanatçıları 1951`de kendilerine bir yönetim kurulu seçtiler. Bu yönetim şekli 1957`de Kuruluş Özel Yasası ile resmileşti.

Orkestra Yönetimi şu şekilde işlemektedir: Yönetim Kurulu ve Teknik kurul olmak üzere iki organ vardır. Her sene tekrarlanan bir seçimle orkestrayı yönetecek 5 kişilik yönetim kurulu belirlenir. Kültür Bakanlığı, seçilen beş kişi arasından müdür ve muavini atar. Yönetim kurulu orkestranın senelik programını belirler, teknik kurul ise yabancı şef ve solistlerin seçimini yapar.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu

Avrupa`nın en büyük üç orgundan birine sahiptir. Bu dev orgun beş bin borusu vardır; uzun zaman Türkiye`de yaşamış olan İngiliz Edmond Giraud`un vasiyeti üzerine Cumhurbaşkanlığı Senfoni`ye bağışlanmıştır.

Dış Kaynaklar

CSO Tarihi

resmi sayfasıBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konserlerini verdiği ve provalarını gerçekleştirdiği 800 kişilik konser salonudur.

Senfoni Orkestrası

Milli Eğitim bakanlığına bağlı bir sanat kuruluşu olarak yönetilen ve Ankara'da sürekli çalışan orkestra. Senfoni orkestrasının kökleri Mahmud II devrine kadar dayanır (1828). Bu dönemde Mehterhane kaldırılarak onun yerine batılı anlamda bir saray mızıkası olan Mızıkai ...

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, ilk tam kadrolu konsere 1945 - 1946 yıllarında başladı. Ama gerçekte İstanbul'da çok sesli müzik hareketleri çok daha önce başlamıştı.İlk kez 1524'de Venedik Elçisi tarafından İstanbul'da yaşayan İtalyanlar için bir bale gösterisi ...

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (Ç.D.S.O.) T.C.

Cumhurbaşkanlığı Orkestrası

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Türkiye’de çok sesli müziği yayma, tanıtma sevdirme, Türk bestecilerin eserlerini yurtdışında seslendirme amaçlarına hizmet eden Ankara'da yerleşik senfoni orkestrasıdır.

İstanbul Şehir Orkestrası

İstanbul Şehir Orkestrası, 1945-1972 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarı’na bağlı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren ve daha sonra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na dönüşen senfonik orkestradır. Cemal Reşit Rey tarafından kurulmuştur. İstanbul ...

Opera

Opera, genellikle tarihi veya mitolojik konulu bir drama eşliğinde ortaya konan, müzikal ve teatral formda bir sahne eseridir. "klasik batı müziği" geleneğinin önemli bir parçası olan opera, bir tiyatro eserinde bulunan bir çok unsurun yanısıra, müzikal form veya dansın da ...

Hasan Ferit Alnar

Klasik Türk Müziği öğeleriyle Batı müziği tekniklerini bağdaştırma çalışmalarıyla tanınan besteci ve orkestra şefi Hasan Ferit Alnar 26 Temmuz’da Ankara’da öldü. 11 Mart 1906’da İstanbul’da doğan Alnar müziğe kanun çalarak başladı.

Ankara

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti'dir. Rakımı ortalama 890 metredir.

Türkiye'de Müzik

Anadolu’da Selçuklular döneminden başlayarak günümüze kadar Türk müziği farklı gelişme alanları göstermiştir. Bu alanlar, aydın kesimin kentlerde geliştirdiği klasik müzik, Anadolu insanının yüzyıllar boyu dolaysız söylemi olarak gelişen Türk Halk müziği, dinsel müzik ...

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşıdır. Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

Modern Dans Topluluğu

Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze ülkemizdeki kültür sanat oluşumları, devletin önemli desteğiyle çağdaş bir niteliğe ulaşmış ve ülke kültürünün kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi bu destekle mümkün olmuştur. Özellikle klasik müzik, sahne sanatları, plastik ...