--}}

Cunta

Bir ülkede ihtilalle veya askerî bir hükûmet darbesiyle iktidârı ele geçiren mahdut sayıdaki kişilerden meydana gelen ve mensupları da umûmiyetle subaylardan olan yönetici grup.

Cunta iktidarı sahip bir grubun veya, daha ziyade, bir idareci subay grubunun bütün yürütme ve yasama faaliyetlerini elinde tuttuğu askeri yönetim.

Bir ülkede ihtilalle veya askeri bir hükumet darbesiyle iktidarı ele geçiren mahdut sayıdaki kişilerden meydana gelen ve mensupları da umumiyetle subaylardan olan yönetici grup. Günümüz siyaset platformunda, ihtilalle iktidarı ele geçirenler başka bir ihtilalle uzaklaştırılmakta ve bu yönetimler demokratik ülkelerde şüphe ile karşılanmaktadır. Özellikle ikinci Dünya Savaşından sonra birçok Ortadoğu, Latin Amerika ve hatta bazı Avrupa ülkelerinde görülen bu yönetimin ihtilal fiiline politikada “darbe” tabir edilir. Bunların bir de ülke dışından kaynaklanan türleri vardır. İkinci Dünya Savaşının ortasında Çekoslovakya’da Rusların tertibiyle tahakkuk ettirilen ve Prag darbesi denen hükumet değişikliği ile yine Çekoslovakya’da 1968 yılında Başkan Dubçek’in Rus askeri kuvvetlerinin zoruyla uzaklaştırılması sonunda vuku bulan istila ve 1979 Sonbaharında gene Rusların Afganistan’da Babrak Karmal ve arkadaşlarını destekleyerek yaptırdıkları ihtilal olayı dış darbenin tipik misalleridir.

Diğer anlamları

cunta

Türkçe cunta kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. junta, temporary ruling body established after a revolution, political council, junto

cunta

Türkçe cunta kelimesinin Fransızca karşılığı.
junte [la]

cunta

Türkçe cunta kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Junta, Einlage, Dichtung

cunta

Bir ülkede yönetime el koyan kimselerden oluşan kurul.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.