Cynic

Florida Death Metali`nin en orijinal topluluklarından biri olan Cynic, 1993 yılında Roadrunner Records etiketiyle yayınladığı ilk ve tek albümü “Focus” ile ekstrem metal tarihinde kendine genişçe bir yer açmıştır.

Cynic

Florida Death Metali`nin en orijinal topluluklarından biri olan Cynic, 1993 yılında Roadrunner Records etiketiyle yayınladığı ilk ve tek albümü “Focus” ile ekstrem metal tarihinde kendine genişçe bir yer açmıştır.

Paul Masvidal (gitar-vokal), Jason Gobel (diğer gitar), Sean Malone (bass) ve Sean Reinert (davul) şeklinde bir kadroyla inşa edilen Focus, Death Metal`in “kalıp” denilebilecek birçok özelliğinden uzak tutulmuş, aksine, Death Metal`de bugün bile nadir rastlanan bir harç ile temellendirilmiştir. Örneğin brutal vokal yerine screame yakın ve fazla bağırmayan bir vokal ile ince ve efektli bir clean vokal kullanılmıştır. Bu vokal stili, Cynic`in geniş müzikal ufuklarının ve sınır tanımazlığının ilk göze çarpan işaretidir albümde. Ayrıca klasik boğuk Death Metal gitar tonları yerine, rock müzik içerisinde birçok formata uyabilecek, standart dışı gitar tonları kullanılmıştır. Bass da olabildiğince ön plana çıkarılmış, hatta kimi zaman üçüncü bir gitar gibi kullanılmıştır. Komplike düzenlemeler de albümün ana özellikleri arasındadır.

Cynic`in en önemli özelliği, enstrüman tekniklerinin oldukça üst düzeyde olması, ancak bu tekniğin dörtnala giden parçalardan ziyade orta tempo, dinlenebilirliği yüksek ve akıcı bestelerle yansıtılmış olmasıdır. Komplike olmasına rağmen akıcı olmayı başarabilen çok az sayıda topluluklardan biridir Cynic. Ayrıca bu mantık kimi zaman Pink Floyd`u bile anımsatan bir rahatlıkla kullanılmaktadır topluluk tarafından.

Albümün kaydı “tüm enstrümanlar aynı seviyede duyulsun” mantığıyla ile yapıldığından, soundun, Florida Death Metali ekolünün bilindik gümbür gümbür sounduyla uzaktan yakından alakası yoktur.

Cynic, şarkılarında anlattığı mevzular bakımından (müziği kadar olmasa da) orijinal bir topluluk olarak gösterilebilir. Geçmişe dair bir takım aktarımlar, yorumlar ve göndermelerin yanı sıra ciddi felsefik yaklaşımlarla lirikler yazmıştır Cynic.

Cynic üyelerini, metal tarihine yazılmış başka toplulukların kadrolarında da görüyoruz. Paul Masvidal, ekstrem metal tarihini kökünden değiştiren efsanevi topluluk Death`in “Human” albümünde Chuck Schuldiner`a gitarıyla eşlik etmiştir. Death`in müziği her daim tamamen Chuck Schuldiner tarafından yazılmış olsa da, Masvidal`ın Spiritual Healing gibi “nispeten normal” sayılabilecek bir albüm sonrası Human albümünün hazırlanma sürecinde Chuck Schuldiner`ı önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Paul Masvidal, bir başka Amerika`lı Death Metal topluluğu olan Master`ın, Human ile aynı yıl kaydedilen (1991) “On The 7th Day God Created... Master” adlı albümünde de çalmıştır ve Master tarihinde “başka bir grupta çalmış olan” tek müzisyendir. Death`in Human albümünde davulun başında ise Sean Reinert vardır ve değişen Death sounduna etkili olan faktörlerden biri de Reinert`dir.

Bu noktada bahsedilmesi gereken önemli bir isim de Aghora`dır. Cynic`in 1994 yılında dağılmasından bir süre sonra kurulan bu toplulukta Cynic üyelerinden Sean Malone ve Sean Reinert bulunmaktadır ve topluluğun kendi adını taşıyan 1999 tarihli albümünde de çalmışlardır. Ciddi müzikal eğitim almış müzisyenlerden oluşan Aghora, Death Metal`den uzak (ki Cynic`in de ne kadar yakın olduğu tartışılır) bayan vokalli bir progresif metal grubudur.

Cynic, albümün yayınlanmasından bir yıl sonra dağılmıştır. Bu ayrılığın nedeni de, bu derece zekice ve karmaşık mantık üreten dört ayrı insanın müzikal olarak aynı düşüncelerde sabit kalamamasıdır ki bu, bu tarz bir topluluk için beklenebilecek bir sondur. Devam etmesi durumunda müzikal olarak ne yöne ilerleyeceği kestirilemeyen bir topluluk olan Cynic, yarattığı tek albümde, teknik müzikle uğraşan hemen hemen herkesin bir şekilde yolunun kesiştiği, başvuru kaynağı niteliğinde bir yapıt ortaya koymuştura€¦

Kaynaklar

Vikipedi

Cynic

1. anlamı (i). (s). herkesin yalnız kendi menfaatine çalıştığna inanan kimse; insanlardan hoşlanmayan kimse; (b.h). kinik, sinik: (s). alaycı.,sinik.
2. anlamı insanların her davranışında mutlaka bir çıkar b.... iyiliğe inanmayan kimse. alaycı. sinik. kinik.

Cynic

i. alaycı tip, toplumsal değerleri küçümseyen kimse, kinik, hayatın güzelliklerine karşı çıkan felsefeci, kötümser

Cynic

Cynic tanım:

Kelime: cyn·ic
Söyleniş: 'si-nik
İşlev: noun
Kökeni: Middle French or Latin, Middle French cynique, from Latin cynicus, from Greek kynikos, literally, like a dog, from kyn-, kyOn dog -- more at HOUND
1 capitalized : an adherent of an ancient Greek school of philosophers who held the view that virtue is the only good and that its essence lies in self-control and independence
2 : a faultfinding captious critic; especially : one who believes that human conduct is motivated wholly by self-interest
- cynic adjective

Cynic

n. one who is cynical, pessimist, one who tends to be sarcastic

Cynic

İngilizce Cynic kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. cínico

Cynic

İngilizce Cynic kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. cynique, moqueur, railleur

Cynic

İngilizce Cynic kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Zyniker, Spotter

Cynic

İngilizce Cynic kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. cinico

Cynic

İngilizce Cynic kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. cínico, sarcástico

Cynic

İngilizce Cynic kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. cynicus, cynisch persoon

Cynic (Local H) sözleri

Local H tarafından albümünde söylenen Cynic adlı şarkının sözleri.

Yeah - I made a promise to love myself
But somehow I don’t think that I’m gonna make it
Yeah - is that me behind the screen?
I see some shapes but I can’t see any faces

An ego might not be so bad
It could be something I should have
I can’t make my mind up
Help me with this while I grip this
I made a promise to myself but I think I need some help
If you see something that is good in me won’t you tell me?
And maybe I’d be something you could stand

Yeah - I made a promise to love myself
I think this could be good for you as well as me
Yeah - I know I’m not that much fun
The joke I have become doesn’t make you laugh

Here comes the doubt again

İlgili konuları ara

Yanıtlar