Dört Go Hanedanı

Dört Go Hanedanı, Japon go tarihinde, Tokugawa Shogunluğu`nun başlangıç zamanında, go üzerine çalışmalar yapmak için devlet yönetimi tarafından desteklenmiş ve kontrol edilmiş dört go akademisidir. Takriben aynı zamanlarda shogi de üç hanedan ile organize edilmiştir. Buradaki "hanedan" kavramı Japonya`daki diğer tüm gelenksel sanatlarda olduğu gibi ``iemoto`` sisteminin tanımlamış olduğu çizgide işleyen bir kurumu ifade eder. Özelde ifade edilecek olursa,

Dört Go Hanedanı, Japon go tarihinde, Tokugawa Shogunluğu`nun başlangıç zamanında, go üzerine çalışmalar yapmak için devlet yönetimi tarafından desteklenmiş ve kontrol edilmiş dört go akademisidir. Takriben aynı zamanlarda shogi de üç hanedan ile organize edilmiştir. Buradaki "hanedan" kavramı Japonya`daki diğer tüm gelenksel sanatlarda olduğu gibi ``iemoto`` sisteminin tanımlamış olduğu çizgide işleyen bir kurumu ifade eder. Özelde ifade edilecek olursa, bu dört hanedandan üçünün lideri nesilden nesile geçen bir ismi taşır: Inoue Inseki, Yasui Senkaku, Hayashi Monnyu. Dolayısı ile bu isimlere yapılan referanslar hanedanların o dönemdeki liderlerini ifade eder.

Bahsi geçen Dört Go Hanedanı şunlardır: Honinbo Hanedanı, Hayashi Hanedanı, Inoue Hanedanı ve Yasui Hanedanı. Teorik olarak bunlar eşit kategoridedirler ve ``oshirogo`` ismi verilen resmi şato oyunlarında rekabet etmişlerdir.

Budist bağlantılar

Honinbo ve Hayashi Nichiren Budizmi ile aynı çizgide ve Inoue ile Yasui de Jodo Shu çizgisinde olmak üzere bahsi geçen bu go hanedanları aynı zamanda ``ismen`` birer Budist enstitüsüdürler``Go Monthly Review`` 1963/4 s.41. Bundan dolayı tüm oyuncuları erkektir.

DipnotlarKaynakça

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Four_go_houses |tarih=00:29, 2 February 2007 |dil=İngilizce |madde=Four go houses

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.