Dörtyol, Hatay

Hatay`ın ilçelerindendir. İskenderun`un kuzeyinde yer alır; ilçe merkezi, Akdeniz kıyısına yakındır. Türkiye`de narenciye üretimi (özellikle ``Dörtyol mandalinası``) ile ünlüdür.

Dörtyol, Hatay

Hatay`ın ilçelerindendir. İskenderun`un kuzeyinde yer alır; ilçe merkezi, Akdeniz kıyısına yakındır. Türkiye`de narenciye üretimi (özellikle ``Dörtyol mandalinası``) ile ünlüdür.

DÖRTYOL`UN TARİHÇESİ...

Avrupa, Anadolu ve Kafkasya`dan gelip Afrika,Arabistan ve Hindistan yönlerine giden en önemli yol Dörtyol bölgesinden geçer.Tarihsel Kilikya bölgesinin doğu sınırı olan bölge,bir çok önemli olaylara, sayısız kafilelerin ve orduların geçişine, büyük savaşlara tanık olmuştur. Savaşlara en önemli örnek Büyük İskender ile Darius arasında M.Ö. 333 yılında yapılan İssos Savaşı`dır.Bu savaşta,İskender ve orduları Pinaros çayı(Deliçay)civarında beklemişlerdi Pers ordularını. Kurtulus savasi yillarinda ise Fransizlarin isgaline ugradı Dörtyol.Yıllarca birlikte yaşadıkları Ermenilerin Fransızlarla işbirliği yapmaları işgali kolaylaştırdı. Ancak savunmasiz olan halk daglara cikip mese palamutu ile gunlerini gecirmek zorunda kalir. Sonra halk bir araya gelip eldeki imkanlar ile bolgeyi dusmandan temizler. Kurtulus savasinda Turkiye`de dusmana ilk kursun ise Dörtyol`a bagli Karakise koyunden atılır.Dörtyol, Hatay`ın anavatana katıldığı 1939 yılına kadar Adana`ya bağlı bir ilçe idi. İlçe nüfusu 70.000 civarına yaklaşmakta olup yeni yerleşimlerle bu sayının dahada artacağı tahmin edilmektedir.Dörtyol; sahili, dağları ve muhteşem doğası ile diğer anadolu topraklarından ayrılmaktadır. Lubnan`dan baslayip Kahramanmaras`ta son bulan bu dag silsilesi ulkemizde Nur dağları. Amanos dağları ve Gavur dağları olarak bilinmektedir. Nur dağlarının en yuksek tepesi olan Mığır Dortyol ilce merkezinin hemen dogusunda yer alir. Takriben 2241 metre yukseligindedir. Yapilan arastirmalarda Balkanlarda ve Ortadoğu`da en fazla bitki ortusune sahip yer Dörtyol civarindaki Nur dağlarıdır. Yabani ceviz,findik, elma, armut, cilek, kizilcik ibi meyvelerin yani ssira bir cok agac ve bitki turune ev sahiligi yapmaktadir. Çukurovanın devamı olan Dörtyol ovası her türlü tarıma uygundur. Farkli sebze,meyve ve tahil urunlerinin yetistirilmesine uygundur. Şehirde özellikle portakal ve mandalina yetiştiriciliği yaygındır. İlçede sanayi ve sanayicilikte gelişme gösteren sektörlerdendir. önümüzdeki 20 yıl içinde bölgenin sanayi bölgesi olacağı bilinmetedir. Hatay gibi Dörtyol`da yemek çeşitleriyle ünlüdür. Toğga(Toyga?), içli köfte, ekşili çorba, dovme pilavi, sarmaici ünlü yemeklerinden bazılarıdır.

Linkler

Dörtyol Fotoğrafları

}

}

Dörtyol

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar