Dünya Mirası Alanları

Dünya Mirası, UNESCO tarafından listelenen, özel kültürel veya fiziksel öneme sahip yerlerden (orman, dağ, göl, ada, çöl, anıt, kompleks veya şehir gibi) her birine verilen ad. Genel Kurul tarafından seçilen 21 UNESCO üyesi ülkenin oluşturduğu Dünya Miras Komitesi tarafından yönetilen uluslararası Dünya Mirası Programı bu listeyi sürdürmektedir.

Dünya Mirası Alanları

thumb|right|250px|Dünya Mirası logosu Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı, UNESCO`nun 21 ülkededen oluşan Dünya Mirası Komitesi tarafından yönetilen Dünya Mirası Programı listesine dahil olmuş belirli bir alandır (orman, dağ, göl, çöl, anıt, bina veya şehir gibi).

Programın amacı, insanlığın ortak mirasındaki çarpıcı kültürel ve doğal önemi olan alanları kataloglamak, isimlendirmek korunmasını sağlamaktır. Belli bazı durumlarda listelenen alanlar ``Dünya Mirası Fonundan parasal yardım alabilirler. Program 16 Kasım 1972`de ``Dünyanın Kültürel ve Doğal Mirası`nı İlgilendiren Konvansiyon`` ile başladı. Bu tarihten beri 180 ülke bu konvansiyonu onaylamıştır.

2006 yılından itibaren toplam 830 alan listelenmektedir: 138 ayrı üldede 644 kültürel, 162 doğal ve 24 karışık özellikli alan. Her alan UNESCO tarafında eşşiz bir akatlog numarası ile belirtilmiştir.

Her bir Dünya Mirası Alanı, sınırları içinde bulunduğu ülkenin mülküdür Buna rağmen her bir alanın gelecek nesiller için korunması tüm uluslararası topluluğun sorumluluğu kabul edilmektedir. Bu alanların korunması tüm Dünya Mirası Ülkeleri`nin sorumluluğudur.

Dünya Mirası Alanları listeleriDış bağlantılar

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar