Dünya Mirası Alanları

Dünya Mirası, UNESCO tarafından listelenen, özel kültürel veya fiziksel öneme sahip yerlerden (orman, dağ, göl, ada, çöl, anıt, kompleks veya şehir gibi) her birine verilen ad. Genel Kurul tarafından seçilen 21 UNESCO üyesi ülkenin oluşturduğu Dünya Miras Komitesi tarafından yönetilen uluslararası Dünya Mirası Programı bu listeyi sürdürmektedir.

Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı, UNESCO`nun 21 ülkededen oluşan Dünya Mirası Komitesi tarafından yönetilen Dünya Mirası Programı listesine dahil olmuş belirli bir alandır (orman, dağ, göl, çöl, anıt, bina veya şehir gibi).

Programın amacı, insanlığın ortak mirasındaki çarpıcı kültürel ve doğal önemi olan alanları kataloglamak, isimlendirmek korunmasını sağlamaktır. Belli bazı durumlarda listelenen alanlar ``Dünya Mirası Fonundan parasal yardım alabilirler. Program 16 Kasım 1972`de ``Dünyanın Kültürel ve Doğal Mirası`nı İlgilendiren Konvansiyon`` ile başladı. Bu tarihten beri 180 ülke bu konvansiyonu onaylamıştır.

2006 yılından itibaren toplam 830 alan listelenmektedir: 138 ayrı üldede 644 kültürel, 162 doğal ve 24 karışık özellikli alan. Her alan UNESCO tarafında eşşiz bir akatlog numarası ile belirtilmiştir.

Her bir Dünya Mirası Alanı, sınırları içinde bulunduğu ülkenin mülküdür Buna rağmen her bir alanın gelecek nesiller için korunması tüm uluslararası topluluğun sorumluluğu kabul edilmektedir. Bu alanların korunması tüm Dünya Mirası Ülkeleri`nin sorumluluğudur.

Dünya Mirası Alanları listeleriDış bağlantılar} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Dünya Mirası Alanları ilgili konular

 • Dünya Mirası Alanları

  Dünya Mirası, UNESCO tarafından listelenen, özel kültürel veya fiziksel öneme sahip yerlerden (orman, dağ, göl, ada, çöl, anıt, kompleks v
 • Dünya Mirası Alanları (Türkiye)

  1985 yılı ve sonrasında Türkiye`de ilan edilen Dünya Mirası Alanları ilan edildikleri yıllar itibarı ile:
 • Dünya mirası

  Dünya Mirası, UNESCO tarafından listelenen, özel kültürel veya fiziksel öneme sahip yerlerden (orman, dağ, göl, ada, çöl, anıt, kompleks v
 • Dünya mirası listesi

  Dünya Mirası, UNESCO tarafından listelenen, özel kültürel veya fiziksel öneme sahip yerlerden her birine verilen ad.
 • Durmitor

  Durmitor, Karabağ`da bulunan bir dağdır. Bu dağ çevresinde bulunan park Durmitor Ulusal Parkı olarak adlandırılmıştır.
 • Dünya Mirası Alanları (Kazakistan)

  Kazakistan`daki Dünya Mirası Alanları Listesi şu şekildedir;
 • Dünya Mirası Alanları (İsrail)

  İsrail`deki Dünya Mirası Alanları Listesi Şu şekildedir;
 • St. George's, Bermuda

  Dünya Mirası Alanları
 • Butrint

  Butrint (Arnavutça: Butrint, Yunanca: Βουθρωτόν, Latince: Buthrotum), Arnavutluk'un Yunanistan sınırı yakınlarındaki bir Yunan antik ke
Dünya Mirası Alanları
Dünya Mirası Alanları