D��Teryum

Element numaralandırması

Z

6. periyot elementleri

Kaynama noktasına göre elementler

Olağan basınç şartlarında elementlerin kaynama noktalarına göre dizilimleri:

Monazit

monazit eser elementleri içeren kırmızı-kahverengi bir fosfattır ve önemli bir toryum, lanthanum, ve seriyum kaynağıdır. Genellikle küçük ayrılmış kristallerde oluşur. İçeriğindeki görece element bütünlüğüne göre gerçekte dört tipi bulunur:

Seryum

Periyodik cetvelde nâdir toprak elementleri (lantanitler) grubunda bulunan. Ce sembolüyle gösterilen metalik bir element.

Füzyon

Füzyon, Nükleer kaynaşma (füzyon), fizyonun (nükleer parçalanma) tersine, farklı iki element çekirdeğinin birleşerek daha ağır bir element atom çekirdeği oluşturmasıdır. Çekirdek Tepkimesi olarak da bilinen bu tepkimenin sonucunda çok büyük miktarda enerj...

terbiyum

Tb sembolüyle gösterilen, nâdir toprak metallerinden bir element. Periyodik tabloda IIIB grubunda bulunur.

Güneşin enerji üretimi ve evrimi

Değişik olası modellerin bilgisayarla çözümlenmesi yoluyla Güneş'in iç yapısının milyarlarca yıllık bir süreyi kapsayan evrimi incelenebilmektedir. Güneş'teki çekirdek tepkimelerinden kaynaklanan ve Yer'e ulaşan nötrinoların incelenmesiyle Güneş'in iç sıc...

Katyon

Katyon, elektronları protonlarından daha az olan ve bunun sonucunda elektronların perdeleme etkisinin azaldığı iyona verilen addır. İsmi, pozitif yüklü iyonların katota çekiminden dolayı verilmiştir.