D12

D12, nam-ı diğer Dirty Dozen, Detroitli bir rap grubu. Eminem'in de dahil olduğu ve zaman içinde üyelerinde değişiklik yaşayan bu grup, 90'lar boyunca kendi albümlerini yapan birçok rapçinin ilk grubu olma özelliğine sahip.

D12

thumb|right|D12 World albüm kapağı D12, nam-ı diğer Dirty Dozen, Detroit`li bir rap grubu. Eminem`in de dahil olduğu ve zaman içinde üyelerinde değişiklik yaşayan bu grup, 90`lar boyunca kendi albümlerini yapan birçok rapçinin ilk grubu olma özelliğine sahip. Grup temel olarak Bizzare, Swift, Kon Artis, Proff ve Kuniva`dan oluşuyor.

Eminem, 1997 yılında popülerliğe ilk adımını attıktan sonra grubu D12`e destek olmak amacıyla Shady Records`ı kurdu ve böylece D12, 2001 yılında ilk albümünü, “D12 World”ü yayınladı. Albümden yayınlanan “Purple Hills”, “My Band” ve “How Come” gibi single`lar grubun uzun yıllar boyunca ilgi toplamaya devam etmesini sağladı.

Üyelerinden Bugz`ı 1999 yılında kaybeden ve yerine Swift`i alan grup, 2006`da da yine bir kavgada vurulan Proof`u kaybetti. D12 albümünde Bugz`ın anısına “Good Die Young” şarkısnı koydular. Bu olay üzerine Eminem dahil tüm grup çok üzülse de, devam edeceklerini söylediler. Gelecek albümlerinin içinde Proof`un da ses kayıtlarının olacağı söyleniyordu ama yakında çok yakında onları görücez yeni albümleriyle geliyorlar. müzik-taslak

ALBÜMLERİD12 World (2005)

Devils Night (2001)Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar