Dalay Lama

Dalay Lama Budizmin bir kolu olan “Makayana”nın ruhani liderine verilen ünvan. Budizmin Makayana kolu Tibet, Moğolistan, Batı Çin’in bir bölümü, Bhutan ve Sıkkım çevrelerinde yaygındır. Tibetlilerin inancına göre, Dalay Lama Mahayana Tanrısının dünya üzerindeki görünüşüdür. Tanrının ruhu Dalay Lamada yaşamaktadır. Dalay Lama ölünce, içindeki kutsal (ilahi) ruh, en az 49 günlük geçen bir zamandan sonra yeniden bir çocuğun vücuduna girer. İlk Dalay Lama, 1474’te ortaya çıkmıştır. Budist ina

Dalay Lama Budizmin bir kolu olan “Makayana”nın ruhani liderine verilen ünvan. Budizmin Makayana kolu Tibet, Moğolistan, Batı Çin’in bir bölümü, Bhutan ve Sıkkım çevrelerinde yaygındır. Tibetlilerin inancına göre, Dalay Lama Mahayana Tanrısının dünya üzerindeki görünüşüdür. Tanrının ruhu Dalay Lamada yaşamaktadır. Dalay Lama ölünce, içindeki kutsal (ilahi) ruh, en az 49 günlük geçen bir zamandan sonra yeniden bir çocuğun vücuduna girer. İlk Dalay Lama, 1474’te ortaya çıkmıştır. Budist inanışına göre zamanımıza (1993) kadar Makayana Tanrısının ruhu 14 Dalay Lamanın vücudunda yaşamıştır. Tibet’in son Dalay Laması Tenzin Gyatsodur.

Tenzin Gyatso, 6 Haziran 1935’te Tibet’in kuzeydoğusundaki Kokonor bölgesinde doğdu. Köylü bir ailenin çocuğudur. Beş yaşında Budacıların en yüksek kişilerince on dördüncü Dalay Lama seçilerek Tibet’in başşehri Lhasa’ya götürüldü. Bin odalı Potala Sarayında taç giydirildi.

1950 senesinde Çin birlikleri Tibet’i işgal etti. 1959’da Tibetliler ayaklanınca, Çin birlikleri binlerce Tibetliyi öldürdü. Dalay Lama 100.000 kişi ile Hindistan’a kaçtı. Kırk yıl, Himalayalardaki Dharmsala şehrinde sürgün hükumetine başkanlık etti. 1987’de Albert Schweitzer Hayırseverlik Ödülü aldı. Budizmi anlatan kitaplar yazdı.

Dalay Lama, kırk yıl ülkesindeki Çin işgaline pasif direniş yürüttü. Bu çalışmalarından dolayı 1989 Nobel Barış Ödülü verildi.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Dalay Lama
Dalay Lama