Dalit Dalitler Türkçeye "Dokunulmazlar" olarak çevirebiliriz.

Dalit

Dalit Dalitler Türkçeye "Dokunulmazlar" olarak çevirebiliriz.

Kavram olarak Dalit

Sistemin tümüyle dışında ve altında kabul edilen 200 milyon kadar Hintli var ki, bunlara dalit deniyor. “Dalit” kelimesi, Hindistanda “dokunulmaz” anlamına geliyor. Dalitlere, “dokunulmazlar” denilmesinin nedeni, tuvaletlerin (elle) temizlenmesi, ölenlerin gömülme işlemi, hayvanların bakımı gibi diğer kastlarda bulunan Hinduların iğrendiği ve aşağılayıcı bulduğu işlerin yaptırılmasıdır.

Bu sebepten dokunulmayacak kadar pis olarak görülürler ve sıradan bir insanmış gibi karşılanmazlar. Küçük dalit çocukları okulda eğitim alamaz ve dalitler diğer sınıflardan biriyle evlenemez.Sözcüğün Kökleri

Dünyaya gelen her altı Hintliden biri, doğduğu andan itibaren kast sisteminin altında ezilmeye ve bu şekilde yaşamaya mahkum oluyor. Bu kişiler, Dokunulmazlar. Kast sözcüğü, ırk karşılığı bulunan Portekizce deki ”casta” kelimesinden geliyor. Kast, farklılıklar ve yetkiler bakımından yukarıdan aşağıya doğru kesin çizgilerle belirlenmiş, en uygun haliyle Hindistan`da görülen toplumsal sınıflardan her biridir.

Kast Sınıfları

Hindistan da yaklaşık 3000 yıldan beri süren kast sisteminde yer alan sınıflar ise şu şekilde:

Brahmanlar En tepede bulunan ve beyaz tenli Hintlilerin oluşturduğu bu kastın mensuplarından, ülkenin yöneticileri ve din adamları belirleniyor.

Kşatriyalar bu sınıfta ise soylular yer alıyor.

Vaikyalar bu kastta bulunan insanlar genellikle ticaretle uğrasan kişiler.

Sudralar işçi ve sanatkarlar sınıfı.

Günümüzde

Hindistan`ın çoğu bölgesinde “dalitler”, üst sınıflarda yer alan kişilerle karşılaşmalarını önlemek amacıyla engelleyici alanlara kapatıldılar, bazı yerlerde gündüz sokakta dolaşmaları bile yasaklandı. Dokunulmazlar`ın bırakın fiziksel temasını, gölgelerinin bile üst sınıflardaki kişiler üzerine düşmesi “kirlenme” olarak görüldü ve yasaklandı. Bu kast sistemi Hindistan”ın bağımsızlığından sonra kaldırıldı, fakat bugün bile, yoğun çabalara rağmen, ülkenin birçok kırsal bölgesinde hala uygulanıyor. Ve BJP ve diğer fanatik Hindu örgütleri, Dalitlere karşı yapılan bu ayrımcılığı yaşatmaya ve kurumsallaştırmaya çalışıyor.

Linkler

<div class=plainlinks>

</div> düzenle|Ekim 2007

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar