Daniel "Oz" Osbourne

Kısaca: Daniel "Oz" Osbourne (doğumu: 1980 Sunnydale-Kaliforniya) Joss Whedon tarafından Buffy the Vampire Slayer için yaratılmış hayalî bir karakterdir. ...devamı ☟

Daniel "Oz" Osbourne (doğumu: 1980 Sunnydale-Kaliforniya) Joss Whedon tarafından Buffy the Vampire Slayer için yaratılmış hayali bir karakterdir. Seth Green tarafından canlandırılmıştır.

Biyografisi

Karakter Tarihi

Suskun, gitar çalan ve nihayetinde Willow`un erkek arkadaşı olan bir Sunnydale Lisesi öğrencisidir Oz. İlk kez Inca Mummy Girl adlı bölümde görülmüş, bundan sonra ikinci ve üçüncü sezonların başından sonuna kadar senaryoda yer alan bir karakter haline gelmiştir. Dördüncü sezonda, kurtadam yanını kontrol edebilmeyi öğrenmek için Sunnydale`den ayrılır. Oz, en son Restless adlı bölümde Willow`un rüyasında görülmüştür. Adı da en son 7. sezonun Potential adlı bölümünde geçmiştir.

Diğerlerinden ayrılan en önemli kişisel özelliği hayatla inceden inceye alay eden yaklaşımıdır. Aynı zamanda Dingoes Ate My Baby adlı bir müzik grubu vardır ve sık sık Bronze`da sahne alırlar. Zaten hayattaki en güçlü tutkusu da müziktir denebilir.

Sunnydale Lisesi`nin kıdemli bir öğrencisiyken, daha önce Bronze`da eskimo kıyafetleri içinde dans ederken gördüğü Willow`la tanışır. Bu tuhaf kıyafet ve durum içindeki kız onun hafızasında yer eder ve ilginç biri olduğunu düşünmeye başlar. İlk konuşmaları ise, Oz`un Willow`a kanape isteyip istemediğini sorması olmuştur. (``-Canapí©?``) Buffy`nin bir vampiri toza çevirdiğine tanık olur ve o andan sonra Scooby Gang`in bir üyesi haline gelir. Zaten vampirlerin varlığını öğrenmesi üzerine pek de şok olduğu söylenemez.

Phases adlı bölümde Willow`la ilk kez öpüşürler ve bir çift olurlar. Phases aynı zamanda Oz`un bir kurtadam olduğunu anladığı bölümdür. Dolunay zamanında, ayda üç gece canavara dönüşür. Oz, kuzeni Jordy tarafından parmağından ısırılarak kurtadam olmuştur. Jordy`nin annesi, Oz`un teyzesi Maureen`e Jordy`nin kurtadam olup olmadığını sorduğunda, ailesindeki tek kurtadamın Jordy ve kendisi olmadığını da öğrenir. Bir kurt olarak üçüncü gecesinde az daha bir avcı tarafından öldürülecektir, ama Scooby Gang tarafından kurtarılır. Aynı zamanda onu kurtadamken yaptığı bilinçsiz hareketlerden koruyacak bir önlem de bulurlar: Oz kurtadama dönüştüğü üç gece boyunca kendini Sunnydale Lisesi kütüphanesinde Scooby Gang gözetimi altında bir kafese kapatmaya başlar. Scooby Gang üyelerinden bir yaş büyük olan Oz, kendi döneminde mezun olamaz ve bir sene daha okuyarak diğer Scooby Gang üyeleriyle aynı dönemde mezun olur. Bu son senesinde Cordelia`yla beraber, Willow`la Xander`ı öpüşürlerken yakalarlar. Willow`la ayrılırlar fakat Oz`un onu özlediğini anlamasıyla Amends adlı bölümde tekrar bir araya gelirler.

Mezuniyetten sonra, Willow ve Buffy`yle birlikte o da Sunnydale Üniversitesi`ne gider ve Profesör Walsh`tan Psikolojiye Giriş dersleri almaya başlar. Willow ve Buffy`den farklı olarak o yatakhane odasında kalmıyordur, baka bir evdedir. Çünkü dolunay sırasında kendini kapattığı kafes, Vali ile olan savaşları sırasında çok büyük hasar görmüştür ve yatakhane arkadaşını yanlışlıka parçalamak istememektedir. Dingoes Ate My Baby`nin diğer üyeleriyle birlikte kaldığı bu ev kampüsün de dışındadır. Her dolunayda kendini yerel mezarlığın altında bir mahzene kapatır.

Fakat yavaş yavaş kurtadam tarafı insan tarafını ele geçirmeye başlar. Oz da Sunnydale Üniversitesi`nde tanıştığı başka bir kurtadam olan Veruca`yla kafeste bir gece geçirir. Veruca, kendisini insan olarak değil, tamamen kurt olarak gören bir kurtadamdır. Ertesi gün doğumunda Oz Willow`u kurtarmak için Veruca`yı öldürür. Sunnydale Üniversitesi`nden kaydını aldırır ve arkadaşlarına daha fazla zarar vermemek için Sunnydale`den çok uzaklara gider.

Birkaç ay sonra, Oz Sunnydale`e geri döner ve likantrofisini kontrol altına almayı öğrendiğini söyler. Tibet`te çingenelerden öğrendiği bir teknikle artık kurtadama dönüşmek ya da dönüşmemek onun elindedir. Ancak yoğun duygu patlamaları yaşadığında, örneğin büyük bir korku, keder, acı, öfke anlarında, gündüz dahi olsa dönüşüm gerçekleşebiliyordur. Öyle de olur; Willow`la bir ilişkisi olduğunu anladığı anda kurtadama dönüşerek Tara`yı kovalamaya başlar. Tara`ya zarar vermeden durdurulur.

Oz, Willow`un artık lezbiyen olduğunu anladıktan sonra Sunnydale`i temelli terk eder. Buffy the Vampire Slayer`da da en son Restless adlı bölümde Willow`un rüyasında, üniversite koridorlarında Xander`la gezerken görülür. Sunnydale`den sonra nereye gittiği ise bilinmemektedir.

Güçleri & Yetenekleri

Oz, dolunay zamanında büyü yoluyla ekstra hassasiyet, çeviklik, koku alma ve dayanıklılık özellikleri verilmiş, dolunay zamanında yırtıcı ve vahşice etrafa saldıran bir kurtadamdır. Phases ile Wild at Heart bölümeri arasında, tüm kurtadamlar gibi Oz da bu değişime engel olamazken, Wild At Heart`tan sonra bazı zihin-kontrol teknikleriyle değişimini kontrol edebilmeyi başarmıştır. Yoğun hisler altındayken ise bu kontrolü gerçekleştiremez. Kişisel tercihi olarak Oz, insan haliyle kalmayı tercih eder.

Oz, aynı zamanda insan halindeyken de gelişmiş koku alma duyusuna sahiptir. (Zaten Tara`nın üstündeki kazağın Willow gibi kokmasını metrelerce öteden fark edip aralarındaki ilişkiyi anlamıştır) Lovers Walk adlı bölümde de Spike tarafından kaçırılan Willow`un kokusunu çok uzaklardan alıp yerini bulmuştur.

Oz, aynı zamanda bir kurtadamın hayvani iç güdülerini kontrol edebileceğini de kanıtlamıştır. Kurtadam halindeyken Veruca`ya sadece ölene dek saldırması ve bunu Willow`u kurtarmak için yapması buna kanıttır.

Oz, aynı zamanda elektro gitar çalma konusunda oldukça yetenekli bir müzisyendir.

Ayrıntılar

  • Oz aslında Passion adlı bölümde Angelus tarafından öldürülecekmiş ama Joss Whedon bu fikirden vazgeçip onun yerine Jenny Calendar`ın ölmesine karar vermiş.
  • Gerçek adı Daniel Osbourne, dördüncü sezonun yedinci bölümü The Initiative`e kadar duyulmamıştır. Bu da iki yıl gibi bir süre Daniel Osbourne`un Oz adıyla bilindiğini gösterir.
  • Dördüncü sezonun çeşitli bölümlerinde, sheepskin jacket giyerken görülmüştür.


İlişkileriResim Adı Oynayan Yaşı (2003 yılında) Mesleği Geldiği Yer Süpergüç(ler)
Buffy Summers Sarah Michelle Gellar 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Avcı
Willow Rosenberg Alyson Hannigan 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Cadı
Xander Harris Nicholas Brendon 23 Marangoz Sunnydale, Kaliforniya Yok.
Rupert Giles Anthony Stewart Head 49 Kütüphaneci Sunnydale, Kaliforniya Gözetmen.
Tara Maclay Amber Benson 21 Öğrenci. Sunnydale, Kaliforniya Cadı.
Anya Jenkins Emma Caulfield 1120 Kasiyer Sunnydale, Kaliforniya Eski iblis
Daniel "Oz" Osbourne Seth Green 23 Gitarist Sunnydale`den ayrıldı. Kurtadam
Spike James Marsters 254 Eskiden şair Sunnydale, Kaliforniya Vampir
Angel David Boreanaz 270 Eskiden tüccar Sunnydale`den ayrıldı. Vampir
Dawn Summers Michelle Trachtenberg 17 Öğrenci Sunnydale, Kaliforniya Anahtar


Btvs-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.