Daniel Jackson

Kısaca: Daniel Jackson, Yıldız Geçidi filminde, bu filmin devamı niteliğindeki Yıldız Geçidi SG-1 dizisinde ve söz konusu dizinin, Stargate: The Ark of Truth ve Stargate: Continuum adlı devam filmlerinde görülebilen hayali karakter. Ayrıca Yıldız Geçidi Atlantis dizisinin "Rising" (Pilot Bölüm), "First Contact" (05x10), "The Lost Tribe" (05x11) ve Yıldız Geçidi Evren dizisinin de "Air" (Pilot Bölüm), "Human" (01x14), "Subversion" (01x18) ve "Incursion" (01x19) bölümlerinde konuk karakter olarak yer almı ...devamı ☟

Daniel Jackson, Yıldız Geçidi filminde, bu filmin devamı niteliğindeki Yıldız Geçidi SG-1 dizisinde ve söz konusu dizinin, The Ark of Truth ve Continuum adlı devam filmlerinde görülebilen hayali karakter. Ayrıca Yıldız Geçidi Atlantis dizisinin "Rising" (Pilot Bölüm), "First Contact" (05x10), "The Lost Tribe" (05x11) ve Yıldız Geçidi Evren dizisinin de "Air" (Pilot Bölüm), "Human" (01x14), "Subversion" (01x18) ve "Incursion" (01x19) bölümlerinde konuk karakter olarak yer almıştır. Kanada ve Birleşik Devletler ortak yapımı askeri bilim kurgu televizyon dizisi Yıldız Geçidi SG-1'in 6. sezonunda, yerini Jonas Quinn adlı karaktere bırakarak kısmen de olsa diziden ayrılmış; ama 7. sezonda ana karakter olarak diziye tekrar dahil olmuştur. İlk olarak Yıldız Geçidi filminde James Spader tarafından canlandırılan karakter genel itibariyle, dilbilim, arkeoloji, mitoloji, tarih, antropoloji ve felsefe alanındaki bilgileriyle ön plana çıkar. Kendi alanına giren konularda ortaya attığı sav ve kuramlar, ekip arkadaşları için yol gösterici niteliktedir. Bu özellikleriyle ekip içerisinde daima saygın ve yaşamsal bir konuma sahip olmuştur. ==Karakter bilgisiOluşum ve yetenekler 8 Temmuz 1965 yılında dünyaya gelen Daniel Jackson, Melburn ve Claire Jackson adlı arkeolog anne babasının "Metropolitan Sanat Müzesi"nde yaşanan bir kaza sonucu ölmesiyle küçük yaşta yetim kalır. Bu talihsiz olay sonucu, anne tarafından dedesi olan ve saygın bilimsel çevrelerce dışlanmış arkeolog Nick Ballard (canlandıran: Jan Rubes) dışında yaşayan hiçbir akrabası kalmaz. Geçmişindeki tüm bu trajedilere rağmen, üvey bir anne-baba tarafından büyütülmüş olan Jackson, azmi ve çalışkanlığı sayesinde arkeoloji ve dilbilim konularında bir uzman olur. Aralarında İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca, Mandarin Çincesi ve çeşitli Mısır lehçelerinin de bulunduğu toplam 23 dili konuşabilmekte, buna ek olarak da, Kadim ve Unas dili gibi pek çok dünya dışı dil konusunda da yeterli düzeyde bilgiye sahiptir.

Yıldız Geçidi (Film)

Daniel Jackson karakteri ilk olarak Roland Emmerich'in yönettiği ve Dean Devlin ile beraber yazdığı, başrollerini Kurt Russell, James Spader ve Jaye Davidson'ın paylaştığı, 1994 yapımı kült bilim kurgu filmi Yıldız Geçidi'nde James Spader tarafından canlandırılmıştır. Jackson, Mısır piramitlerinin dış güçler tarafından yapıldığını savunduğu konferansta Catherina Langfod ile tanışır. Langgord onu, hayatının en büyük buluşu için, Yıldız Geçidi'nin bulunduğu gizli askeri üsse davet eder. Jackson'ın sırrını çözmesi umut edilen cihaz, 1928 yılında Mısır'da bulunan ve dünyada olmayan bir elementten yapıldığı anlaşılan, üzerinde değişik sembollere sahip daire şeklinde bir nesnedir. Daire üzerinde sembollerin yanı sıra, sembollere kilitlenen dişler de vardır. Jackson, İlk başlarda anlamsız olduğunu düşündüğü simgelerin çok geçmeden takım yıldızlarının haritası olduğunu anlar ve cihaz çalıştırılır. Cihaz dünya ile başka bir gezegen arasında bağlantı oluşturmuştur. Bu bağlantı solucan deliği olarak ifade edilir. Bağlantı kurulduğunda daire şeklindeki Yıldız Geçidi'nin içi mavi bir suya benzeyen maddeyle kaplanır. Bunun içine giren kişi atomlarına ayrılır. Diğer geçitte ise yeniden birleşerek tek vücut olur. Bunun üzerine Jackson, bir askeri ekiple birlikte Abydos gezegenine gider. Yabancı gezegene ekiple birlikte götürülmesinin asıl amacı ise, ekibi geri getirebilmek için gerekli sembol dizilimini çözebileceğini iddia etmesidir. Ekibin Abydos gezegeninde karşılaştığı, Antik Mısır medeniyetine benzer yaşam süren bir insan topluluğu ve bu insanlara zulümle hükmeden Güneş Tanrısı Ra'dır. Yerli halk tarafından tanrılarca gönderilmiş olduğuna inanılan Jackson'a, Sha’re adında genç ve güzel bir kadın armağan edilir. Keşif ekibinin tekrar dünyaya geri dönebilmesini sağlamak için buradaki kültür ve tarihin araştırılması gerektiğini anlar. Artık; Geçidin, Ra'nın ve geri dönüşün sırrını çözmek Jackson'ın birincil görevi haline gelecektir. Film boyunca Ra ve adamları ile ekip arasında süren bir dizi mücadelenin ardından, sahte tanrı Ra yok edilir ve ekip görevini tamamladığını düşünerek dünyaya dönmeye karar verir; ancak Daniel Jackson kendisine armağan edilen Sha're ile evlenmiştir ve yerli halkla birlikte kalmak istediğini belirterek dünyaya dönmeyi reddeder. Bunun üzerine ekip Jackson'ı Abydos gezegeninde bırakarak dünyaya geri döner. Yine Yıldız Geçidi SG-1 dizisine daha sonradan katılmış olan Vala Mal Doran'la da çeşitli duygusal ve çoğu zaman komik cinsel maceraları olmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.