--}}

Darth Vader

Darth Vader, Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi (Yeni Bir Umut, İmparator, Jedi'ın Dönüşü) ve serinin çekilen son filmi Sith'in İntikamı filmlerinde yer alan Yıldız Savaşları karakteri. Filmlerde giysinin içindeki hâli David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir.Yıldız Savaşları karakteri
Darth Vader
Unvanı >| Sith Lordu (Baş kumandan)
Gezegeni >| Tatooine (doğduğu gezegen), Coruscant (yaşadığı gezegen)
Türü >| İnsan
Cinsiyeti >| Erkek
Boyu >| 2.02 m.
İlgili Kurumlar >| Sith Lordları Kurulu , İmparatorluk
Canlandıranlar >| David Prowse (Bölüm IV)-(Bölüm V)
James Earl Jones (seslendirme, (Bölüm III,IV)
Sebastian Shaw (Vader maskesiz, (Bölüm VI)
Hayden Christensen (Bölüm III)


Darth Vader, Star Wars filmlerinin başlıca karakterlerindendir.

İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader seride gücün kötü yüzünü yansıtan bir karakterdir. Galaktik İmparatorluğun yöneticisi İmparator Palpatine`in (Darth Sidious)üçüncü çırağı olan Darth Vader`ın eski adı Anakin Skywalker`dır. Annesi Shmi Skywalker, karısı Padme Amidala çocukları ise Luke ve Leia Skywalker`dır.

Oyuncular ve seslendirme

Darth Vader`ı serinin filmlerinde pek çok kişi canlandırmışıtr. Fakat seslendirmesini mutlaka James Earl Jones yapmıştır. Bölüm III`te Hayden Christensen, Bölüm VI, V, VI`de David Prowse oynamıştır. Ayrıca Bölüm V`te Luke ile düellosunda onu C. Andrew Nelson oynamıştır.

Sinema tarihindeki yeri

``Darth Vader`` dünya çapında yapılan anketlerde filmlerdeki en kötü üçüncü kişi seçilmiştir. İngiltere`deki kötülerin en kötüsü kategorisinde birinci olmuş ve bu özelliği ile tanınmıştır.

Karakter özellikleri ve gelişimi

``Darth Vader``, en yakınındaki kişinin başarısızlıklarından dolayı gözünün yaşına bakmadan yok edebilecek kadar zalim bir portre çizmektedir. En kudretli güç kullanıcılarından biri olan Darth Vader siyah bir pelerin, pelerini gibi siyah mekanik donanımlarla kaplı zırhı, nefes almasını sağlayan kara maskesi ve kırmızı ışın kılıcı ile Jedi savaşçıları için güçlü bir rakiptir.

Serinin önce vizyona giren son üç bölümünde ``Darth Vader``, seyircinin karşısına tamamen dönüşmüş, gücün kötü yönünü temsil eden gizemli bir ``Sith Lordu`` olarak çıkmaktadır. Serinin daha sonradan çevrilen ilk üç filminde ise, Anakin Skywalker`ın güçlerini keşfetmesi ve Palpatine`in de etkisi ile gücün kötü tarafına geçip, Jedi şövalyeliğinden, Sith Lordluğuna geçişi ve ``Darth Vader`` ismini alması anlatılmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Darth Vader

İngilizce Darth Vader kelimelerinin Almanca karşılığı.
Darth Vader, eine der Hauptfiguren in George Lucas Filmreihe "Krieg Der Sterne"; Computer Virus

Darth Vader

computer virus; antagonist in George Lucas' "Star Wars" trilogy

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Darth Vader
Darth Vader