Daugava Nehri

Kısaca: Daugava (Letonca) ya da Batı Dvina (Rusça: Западная Двина́ (Zapandnaya Dvina), Belarusça: Заходняя Дзвіна (Zachodniaja Dzvina), Litvanca: Dauguva, Lehçe: Dźwina, Almanca: Düna) Üç Baltık ülkesinden biri olan Letonya'nın başkenti Riga 'nın ortasından geçen ve Baltık Denizi'ne dökülen nehirdir. Letonya'nın en büyük nehridir. ...devamı ☟

Daugava Nehri
Daugava NehriDaugava,(Rusça: Западная Двина́ (Zapandnaya Dvina), Belarusça: Заходняя Дзьвіна (Zahodniaja Dźvina), litvanyaca: Daugava, lehçe: Dźwina, Almanca: Düna) Üç Baltık ülkesinden biri olan Letonya `nın başkenti Riga `nın ortasından geçen ve Baltık Denizi `ne dökülen nehirdir.

Nehrin toplam uzunluğu 1,020 km`dir ve nehir Letonya`nın en büyük nehridir. Dau ve Gava sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup "bol su" anlamına gelir. Daguava nehri bir kanal vasıtası ile Berezina ve Dinyeper nehirlerine bağlanır. Nehir Rusya`da doğar. 352 km`lik kısmı Letonya topraklarında bulunur. Letonya`nın başkenti Riga`da genişliği 700 m`ye kadar ulaşır. Baltık Denizi`ne yaklaştıkça genişliği 1.5 km`ye derinliği de 8~9 m`ye ulaşır. Nehrin üzerinde, RÄ«gas HES, Ķeguma HES ve Pļaviņu HES isimli üç baraj bulunmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Daugava Nehri Resimleri