David Duchovny

“ The X-Files ” dizisinin yakışıklı prensi David Duchovny, günümüzün düşünen kadınının seks sembolü olarak gösteriliyor. Princeton Üniversitesinden mezun olduktan sonra Yale Üniversitesinin İngiliz Edebiyatı bölümünde master yapmaya başlayan Duchovny, “ Şiir ve Nesirde Sihir ve Teknoloji ” adlı bir tez çalışması yaptı. Akademiden ayrıldıktan sonra ucuz erotik filmlerde boy Duchovny, çıplak fotoğrafları dergilere kapak olan erotik bir yıldız haline geldi. Duchovny o dönemler hakkında şunları söyl

“ The X-Files ” dizisinin yakışıklı prensi David Duchovny, günümüzün düşünen kadınının seks sembolü olarak gösteriliyor. Princeton Üniversitesinden mezun olduktan sonra Yale Üniversitesinin İngiliz Edebiyatı bölümünde master yapmaya başlayan Duchovny, “ Şiir ve Nesirde Sihir ve Teknoloji ” adlı bir tez çalışması yaptı. Akademiden ayrıldıktan sonra ucuz erotik filmlerde boy Duchovny, çıplak fotoğrafları dergilere kapak olan erotik bir yıldız haline geldi. Duchovny o dönemler hakkında şunları söylüyor: “ Bütün Amerika, benim kanalım aracılığıyla kadınların erotik arzularının dışa çıkan yumuşak yüzeyini izliyordu ”

Yahudi bir Rus babayla İskoçyalı bir annenin çocuğu olarak New York City’de dünyaya gelen Duchovny, çocukken ailesi tarafından o kadar saklı tutulurdu ki, kardeşleri onunla gecikmeli diyerekten dalga geçerlerdi. New York’un prestijli okullarından Collegiate Hazırlık Okulu’na gitmeye hak kazanarak çevresindekileri kıskandıran zeki aktör, bu sayede John F. Kennedy Jr., aktör Zach Galligan ve Jasaon Beghe ile sınıf arkadaşı oldu.

Okulu bitirdikten sonra Princeton Üniversitesine giden Duchovny, burada basketbol ve beyzbol gibi sporlara ilgi duymaya başladı. Okulda yüksek bir başarı gösteren aktör, Yale Üniversitesinden İngiliz Edebiyatı üzerine master yapma hakkı kazandı. Okulu bitirdikten sonra en büyük idealinin bu başarısını devam ettirmek ve aynı zamanda oyunculuk yapmak olduğunu söyleyen aktör, bunun nedenini de 11 yaşındayken anne ve babasının boşanmasına bağlıyor: “Her zaman hiçbir problemi olmayan bir insan olarak farz edildim. Ve oynamaya başladığım zaman sanki benim de problemlerim olabileceği bir an yakalamıştım. ”

Sinema dünyasına küçük rollerle başlayan Duchovny, ilk film deneyimini 1988 yılında “ Working Girl ” ile gerçekleştirdi. Bu filmde erotik sahneleriyle magazin dünyasını peşinden sürükleyen Duchovny, daha sonraki yıllarda durularak sessiz ve sakin bir şekilde yoluna devam etti.

“ Chaplin ” ve “ Ruby ” gibi iki önemsiz filmin ardından “ The Rapture ” ve “ Kalifornia ”da başrol oynayan genç aktör, “ Red Shoe Diaries ” adlı şov programında kadınların fantazilerini anlatan Jake rolüyle ekrana çıktı. Bu programla birlikte duyarlı bir seks sembolü haline gelen Duchovny, bu kötü şöhretinden sıyrılmak için programdan ayrıldı ve bir Fox yapımı olan “ T X-Files ” adlı fizik ötesi güçleri konu alan bir filmde rol aldı.

Filmde Ajan Dana Scully ile birlikte fizik ötesi birtakım güçleri araştıran FBI ajanı Fox Mulder’ı canlandıran Duchovny, bu 1998 yapımı filmle birlikte dev ekranın popüler yüzleri arasına girdi. Kariyerine temiz bir sayfa ekleyen aktör, 2000 yılı içerisinde Hollywood’un genç yeteneklerinden Minnie Driver ile birlikte “ Return to Me ” adlı romantik bir komedide rol aldı. Aktör, eleştirmenler tarafından olumlu notlar alan filmde ölen karısının kalbini alan bir alıcıya istemeden aşık olan dul bir adamı canlandırıyordu.

2001 yılında Ivan Reitman'ın yönettiği " Evrim " isimli bilim kurgu filminde Julianne Moore ile birlikte rol aldı. Film, dünyayı istila eden uzaylı yaratıklara karşı verilen mücadeleyi konu alıyordu. Aktör bu yıl ayrıca " Zoolander " filmi için de kamera karşısına geçti.

İnişli çıkışlı bir kariyere sahip olan Duchovny, aşk hayatında daha istikrarlı gözüküyor. 1997 yılında “ The Naked Truth ” adlı dizinin yıldızı Téa Leoni ile evlenen aktörün Madelaine West isminde bir de kızı var.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

David Duchovny
David Duchovny