Davos

Davos (Almanca: Davos, İtalyanca: Tavate), İsviçre'nin doğusunda, Graubünden kantonunda kasaba. Davos Vadisinde, denizden 1,560 m yüksekte, Landwasser Irmağı üzerinde yer alır.

Davos hakkında bilgiler

Davos, İsviçre`nin doğusunda, Graubünden kantonunda kasaba.Davos Vadisinde, denizden 1, 560 m yüksekte, Landwasser Irmağı üzerinde yer alır.Davos-Platz ve Davos-Dorf adlı iki köyden oluşur.

1160 ve 1213`e ait tarihsel belgelerde Davos`tan söz edilir.Bu yıllarda kasabada Romanş dili konuşan bir halk yaşıyordu; 13. yüzyılda buraya, Valais`nin yukarı kesiminden gelen ve Almanca konuşan bir halk yerleşti.Davos 1436`da On Yönetim Bölgesi Birliği`nin (``Zehngerichtenbund``) başkenti oldu.1477-1649 arasında Avusturya`nın egemenliğinde kaldı.1860`lardan sonra gözde bir sağlık merkezi oldu.20. yüzyılda uluslararası bir üne sahip bir kış sporları merkezi olarak gelişti.

Parsenn pisti dünyanın en iyi kayak pistlerinden biridir.Ayrıca 1971`den beri yıllık olarak düzenlenen Dünya Ekonomik Forumuna evsahipliği yapmaktadır.Nüfusun çoğu Almanca konuşur; 11, 000 (2003).Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Davos maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Davos nerede?

Davos haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Türkiye-Yunanistan Ilişkileri

Yunanistan ile İlişkiler ve Türkiye'nin Ege Politikası. Türk dış politikasının önemli unsurlarından birini Yunanistan ile olan ilişkiler oluşturmaktadır. NATO müttefiki olan, AB ve BAB'ta ile ilişkileri bulunan, aynı coğrafyayı ve Batı dünyasının benzer değer ve ideallerini ...

Kars

KarsTürkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan il. Erzurum, Ağrı, Ardahan, Iğdır illeri ve Ermenistan sınırı ile çevrilidir. Trafik numarası 36’dır. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir.İsminin kökeniKars’ı İskitlerin “Karasak” boyları kurmuş ve kendi ...

29 Ocak

29 Ocak Gregorian Takvimine göre yılın 29. günüdür. Sonraki sene için 336 gün var (Artık yıllarda 337).

GM Gary Kasparov

"Gelecek bu genç adamın ellerinde yatıyor." diyen eski Dünya Şampiyonu Mikhail Botvinnik nasıl olurdu da bunu bilebilirdi? Üstelik bu sözü söylediğinde, Garry Kasparov henüz 11 yaşındaydı! Fakat Kasparov'un kariyerini bu noktaya getirebilen herkesin hemfikir olduğu bir özellik ...

Sedat Laçiner

Sedat Laçiner, Doç. Dr., USAK ve ODAM Başkanı. Uluslararası İlişkiler ve Ortadoğu Uzmanı. '2006 Genç Küresel Lider' unvanı.