--}}

Değirmenköy, Silivri

Değirmenköy, İstanbul ili Silivri ilçesine bağlı bir beldedir.

Değirmenköy, İstanbul ili Silivri ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihi

Beldenin eski ismi Germiyan idi. Fetih ve Balkanlara yayılma yıllarında, Kütahya ve yöresinde oturan Germiyanoğulları Beyliği`nden Bulgaristan`ın Silistre Sancağı`na yerleştirilen bazı ailelerden bir kısmının 1836 yılında buraya gelip yerleşmesiyle, bölgeye Germeyan ismini vermişlerdir. Bu köyün yakınlarında bulunan Rum köylerinden gelen Rum işçilerin çoğalması ile köy büyümüş, hatta köydeki kilisenin yapımına II.Abdülhamit yardım etmiştir. Zamanla köydeki Türk nüfus azalıp, Rumlar çoğalarak burası bir Rum köyü haline gelmiştir. Balkan Savaşı sonlarında Rumlar Yunanistan`a, oradaki Türkler de buraya göç ederek bir Türk köyü haline gelmiştir. Köyün yüksek yerlerine kurulan un değirmenleri nedeniylede adı Değirmenköy olmuştur.

Değirmenköy, 1955 yılına kadar Tekirdağ İlinin Çorlu ilçesine bağlı idi. 1955`te İstanbul`un Silivri ilçesine bağlanmıştır. 1960 yılında meydana gelen heyelan nedeniyle İmar İskan Bakanlığından alınan yardımlarla yeniden kurulmuş,alt yapısı devlet tarafından yapılarak,modern planlı bir köy haline gelmiştir.1963 yılında belediye kurularak kasaba hüviyetine bürünen Değirmenköy iki mahalleden oluşmaktadır.Bunlar ;İsmetpaşa Mahallesi ve Fevzipaşa Mahallesidir.

Coğrafi konumu

Kuzeyinde Çavuşlu köyü, güneyinde Gümüşyaka ve Sultanköy, doğusunda Çanta, batısında Çorlu ilçesine bağlı Seymen köyü bulunmaktadır.

2 tane gölet vardır. Büyük gölet Belde`ye 13km. uzaklıktadır.

Nüfusu

Değirmenköy nüfusu hızla artmakla birlikte son nüfusu 9500 civarındadır. Halkın %30`u çiftçilik, %50 fabrika, %20`si ise diğer mesleklerle uğraşmaktadır. Beldede 1 hotel bulunmaktadır.

Ekonomisi

Ekonomisi tarım, hayvancılık ve besiciliğin yanı sıra sanayiye bağlıdır. 3 tane un fabrikası, tekstil ve boya olmak üzere toplam 45 tane fabrika ve hali hazırda inşaatı devam eden fabrikalar vardır.

"TPAO Kuzey Marmara ve Değirmenköy Sahaları Yeraltı Doğal Gaz Depolama Projesi" ile Kuzey Marmara ve Değirmenköy Sahaları Yeraltı Doğal Gaz Depolama Projesi tamamlandığında bu sahalarda yılda 1,6 milyar m3 doğal gaz depolanabilecektir. Sahalara yaz aylarında ortalama 9 milyon m3/gün ile enjekte edilecek olan gaz, kış aylarında ortalama 11 milyon m3/gün debi ile üretilebilecektir.

Kuzey Marmara ve Değirmenköy sahalarının yeraltı gaz deposu olarak kullanılması amacıyla kurulacak olan yüzey tesislerinin anahtar teslimi (EPIC) ihalesine ilişkin olarak Lurgi Oel Gas Chemie GmbH-Fernas İnşaat Ltd. Şti. konsorsiyumu ile anlaşma imzalanmıştır.

Halen söz konusu konsorsiyum detay mühendislik çalışmalarına devam etmekte olup, malzeme temin çalışmaları kapsamında 2003 yılı içerisinde satın alma şartnameleri hazırlanmış olan Start-up Isıtıcı, Gaz Dehidrasyon Ünitesi, Hidrokarbon Çiğlenme Noktası Ayarlama Ünitesi, Yakıt Gazı Sistemi, Inlet Gaz Filtreleri, Ön Separatör Ünitesi, Yüksek Basınçlı Separatör, Düşük Basınçlı Separatör, Glikol Enjeksiyon Üniteleri, Asma Vinç ile Gaz Ölçüm Sistemi siparişe bağlanmıştır. Kompresör ve Türbin paketlerinin imalatları tamamlanmış ancak testleri devam etmektedir.

2003 yılı içerisinde 1/50000 ölçekle Nazım İmar Planı Tadilatı yapılmış, Sağlık Koruma Bandı mesafesi 75 m. olarak belirlenmiştir. 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar onaylanmış, Tesis Yeri ve Tesis İzinleri, Yapı Ruhsatı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan Depolama Lisansı alınmıştır. Ortak Yüzey Tesisinin giriş yolu alt yapısı tamamlanarak yol kullanıma açılmış ve tesise elektrik temin edilmiştir. Ağustos 2003 itibarı ile konsorsiyum şantiyedeki faaliyetlerine başlamış; kompresör, idari ve atölye binalarının inşaatı devam etmektedir.

Ayrıca Kuzey Marmara Sahasında açılacak olan uzun açılımlı kuyuların Entegre Sondaj Servisleri işi için Baker Hughes Inteq (BHI) firması ile anlaşma imzalanmıştır. 2003 yılı sonunda sahada 3 uzun açılımlı kuyunun sondaj ve tamamlama işlemleri bitirilmiştir. 3 kuyuda yapılan test çalışmaları sonrasında kuyu performansları proje beklentilerini karşılar nitelikte bulunmuştur.

Spor

Değirmenköy`ün kendine ait bir spor kulübü bulunmakla beraber gençlerin de aktif halde bulunduğu bir altyapı oyuncu kadrosu bulunmaktadır. Değirmenköy Spor Kulübü, Silivri Amatör Lig`de başarı göstermeye çalışmaktadır. Değirmenköy`ün aynı zamanda okullar bünyesinde atletizm, voleybol, futbol ve basketbol gibi takımları da bulunmaktadır.

LinklerSilivri belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.