De Havilland Comet

Kısaca: De Havilland Comet, İngiliz De Havilland şirketi tarafından "dünyanın ilk jet motorlu yolcu uçağı" olarak tanıtılan ve ilk uçuşunu 1949 yılında ve ilk ticari uçuşunu Mayıs 1952'de yapan yolcu uçağıdır. ...devamı ☟

De Havilland Comet
De Havilland Comet

De Havilland Comet, İngiliz De Havilland şirketi tarafından "dünyanın ilk jet motorlu yolcu uçağı" olarak tanıtılan ve ilk uçuşunu 1949 yılında ve ilk ticari uçuşunu Mayıs 1952'de yapan yolcu uçağıdır.

Uçağın kanadına yerleştirilmiş 4 adet Havilland Ghost 50 turbojet tipi motoru ile 480 mph hız yapabilmekteydi. Comet'in ilk modellerinde önemli uçak kazalarına sebebiyet veren "metal yorgunluğu" görülmüştür. metal yorgunluğu, kabinin sürekli döngüsel olarak basınçlandırılması ve ardından da basınçsızlandırılması sonucunda oluşmuş ve uçak gövdesine ağır bir zarar vermiştir. Comet serisinin ilki olan Comet 1'in 10 Ocak 1954 tarihinde Roma-Londra seferini yaparken kalkıştan 20 dakika sonra metal yorgunluğu sebebiyle gövdesi parçalanmış ve 29 yolcu ve 6 mürettebattan kurtulan olmamıştır. 10 Ocak 1954 ve 8 Nisan 1954 tarihlerinde kalkıştan hemen sonra meydana gelen 2 gizemli kaza İngiliz otoritelerini Comet'i soruşturmaya yöneltmiş ve Comet'lerde Hava basıncından oluşan metal yorgunluğu saptanarak uçağın gövdesinde ve tasarımında değişikliğe gidilmiş ve 1958 yılında Comet 4 modeliyle göklere geri dönmüştür.


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.