De La Soul

De La Soul, Amerikalı hip hop grubu. 1987 yılında Long Island, New York'ta kurulan grup, alışılmadık tarzı ve caz rap türünün gelişimine olan katkılarıyla tanınmaktadır. Posdnuos, Dave ve Maseo üçlüsü tarafından lise yıllarında kurulan De La Soul, "Plug Tunin'" isimli demosuyla prodüktör Prince Paul'un dikkatini çekti. Grubun ilk stüdyo albümü 3 Feet High and Rising (1989), espritüel şarkı sözleri ve yenilikçi sample seçimleriyle bir "hip hop şaheseri" olarak değerlendirilmektedir.

3 Feet High and Rising günümüzde hâlen grubun en başarılı albümü konumundadır. De La Soul Is Dead (1991), Buhloone Mindstate (1993) ve Stakes Is High (1996) gibi sonraki albümleri daha düşük satış rakamları elde etmekle birlikte müzik eleştirmenlerinin beğenisini kazandı. De La Soul, Native Tongues oluşumu içinde Jungle Brothers'ın ardından en uzun soluklu ikinci grup durumundadır. Grup, 2006 yılında Gorillaz'a eşlik ettikleri "Feel Good Inc." adlı şarkı ile bir Grammy kazandı.

Grup, Mart 2015'te başlattıkları Kickstarter kampanyasıyla finanse edilen sekizinci albümü And the Anonymous Nobody'i 26 Ağustos 2016'da yayınladı. Tamamı canlı enstrümanlarla kaydedilen albümde David Byrne, Damon Albarn, Little Dragon ve Estelle gibi isimler gruba eşlik etti. Albüm, grubu Billboard R&B listelerinde üç, rap listelerinde ise bir numaraya taşıdı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.