Death

Death, "türünün öncüsü" olarak kabul edilen Chuck Schuldiner tarafından kurulmuş bir death metal grubudur.Schuldiner'ın 2001'de beyin kanseri yüzünden ölmesi sonucunda grup dağılmış, ancak heavy metale olan etkisi bugüne kadar devam etmiştir.

Death

{{Grup |
adı    =Death|
Grup Adı  =Death|
Resim   =300px |
Kuruluş Tarihi =1983 |
Üyeleri   =Chuck Schuldiner (gitar-vokal) Shannon Hamm (gitar) Scott Clendenin (bass) Richard Christy (davul) |
Ülke   = Amerika Birleşik Devletleri |
Web Sitesi  = www.emptywords.org|}}


Death Metal`e ismini veren, dünyada Death Metal`in öncüsü olan topluluktur. Aynı zamanda Florida Death Metali`nin de öncüsü kabul edilir.

Scream Bloody Gore

1983 yılında Mantas adıyla kuruldu. Bir kaç demodan sonra 1987 yılında Scream Bloody Gore adlı ilk albümünü; gitar, bass ve vokalde Chuck Schuldiner, diğer gitarda John Hand ve davulda Chris Reifert kadrosuyla Combat Records etiketi altında yayınladı. Bu albümdeki parçalar,

Death Zombie Ritual Denial Of Life Sacrificial Mutilation Regurgitated Guts Baptized In Blood Torn To Pieces Evil Dead Scream Bloody Gore

olarak sıralanmaktadır. Albüm California - Los Angeles`ta bulunan The Music Grinder stüdyosunda Randy Burns ve Steve Sinclair prodüktörlüğünde kaydedilmiştir. Albümün kapak ve booklet tasarımı da Edward J. Repka tarafından yapılmıştır. Bu albümün 1999 yılında Century Media tarafından yapılan baskısında fazladan dört bonus track yer almaktadır. Bunlar,

Beyond The Unholy Grave Land Of No Return Open Casket (Live) Choke On It (Live)

olarak sıralanmaktadır.

Leprosy

1988 yılına gelindiğinde ikinci albüm Leprosy, yine Combat Records etiketiyle yayınlanır. Bu albümde Chuck`a, gitarda Rick Rozz (asıl ismi Frederick DeLillo), bassta Terry Butler (şu anda Six Feet Under grubunda çalıyor) ve davulda Bill Andrews eşlik etmektedir. Albümün parça listesi sırasıyla şöyledir:

Leprosy Born Dead Forgotten Past Left To Die Pull The Plug Open Casket Primitive Ways Choke On It

Spiritual Healing

Leprosy`nin ardından ismi ABD Metal piyasasında duyulmaya başlayan Death, 1990 yılında üçüncü albümü Spiritual Healing`i yayınlar. Kadroda Chuck`a, Terry Butler ve Bill Andrews`in yanı sıra, günümüzün efsanevi gitaristlerinden James Murphy de eşlik etmektedir. Spiritual Healing, kendisi gibi birçok efsanevi Death Metal albümünün kaydedildiği Morrisound Recording`de (Tampa/Florida) Scott Burns tarafından kaydedilir. Kapak tasarımında ise yine Edward J. Repka ismini görmekteyiz. Albümdeki parçalar sırasıyla,

Living Monstrosity Altering The Future

Low Life Genetic Reconstruction Killing Spree

şeklindedir. Death`in kendine has stilinin ilk izleri bu albümle ortaya çıkmıştır.

HumanHuman, 1991`de yayınlanır. Firmanın ismi ise artık Relativity Records`dur. Parça listesi,

Flattening Of Emotions Suicide Machine Together As One Secret Face Lack Of Comprehension See Through Dreams Cosmic Sea Vacant Planets

şeklinde olan albüm, Death`i kendi içinde ve metal piyasasında çok farklı bir konuma taşır. Death artık yaratıcı niteliğini ön plana çıkarmış ve dinleyiciler tarafından ciddi bir beğeniyle karşılanmıştır.

Individual Thought Patterns

İsminde bile karmaşık anlamlar gizli olan "Individual Thought Patterns", 1993 yılına damgasını vurmuştur. Relativity tarafından yayınlanan albümde, kadro Chuck haricinde tamamen değişmiş; ikinci gitara (bugün King Diamond ile çalışmakta olan, ayrıca EF Band ve Illwill gruplarıyla çalışan efsane gitarist) Andy LaRocque, bass gitara (daha sonraları Sadus, Control Denied, Testament, Iced Earth ve Autopsy gibi gruplarda da çalacak olan) Steve DiGiorgio (ki perdesiz bass kullanımı ile bu albüme ayrıca özel bir hava vermiştir), davula ise (Dark Angel, Testament, Strapping Young Lad, Old Man`s Child, Daemon gruplarında baget sallamış ve sallayacak olan) Gene Hoglan geçmiştir. Morrisound stüduyosunda yapılan kayıt için prodüktör koltuğunda bu kez Scott Burns`ün yanı sıra Chuck Schuldiner oturmaktadır. Kapak çalışmasında ise Renee Miville ismini görmekteyiz. Parça listesi şu şekildedir:

Overactive Imagination In Human Form Jealousy Trapped In A Corner Nothing Is Everything Mentally Blind Individual Thought Patterns Destiny Out Of Touch The Philosopher

Death`in, Individual ile Human albümleri arasında, 1992 yılında, Relativity etiketiyle yayınlanmış "Fate" adlı bir toplama albümü vardır.

Individual Through Patterns, bazı dinleyiciler tarafından o zaman kadar yayınlanmış en iyi Death Metal albümü olarak gösterilmiştir (kimi fanlar tarafından halen Death`in en iyi albümü olarak gösterilmektedir).

SymbolicSymbolic, 1995 yılında Roadrunner etiketiyle yayınlanır ve yer yerinden oynar. Death, daha önce olmadığı kadar ciddi bir müzikal ve teknik gelişim göstermiştir. Symbolic ile Death, dünya metal piyasasında oldukça saygın yeri olan kült bir topluluk haline gelmiştir. Albümde Chuck`a Gene Hoglan`ın yanı sıra, ikinci gitarda Bobby Koelble, bassta ise Kelly Conlon eşlik etmektedir. Dikkat çekici nokta ise, Chuck`ın, Symbolic gibi efsanevi bir albümde, önceki albümlerdeki gibi tanınmış isimler yerine, pek tanınmayan (Hoglan`ı ayrı tutarsak) isimlerle çalışmış olmasıdır.

The Sound of PerseveranceThe Sound Of Perseverance, 1998 yılında Nuclear Blast etiketiyle piyasaya sürülür. Chuck, tüm hayatını, yaşadığı acı tatlı olayları, duygularını, felsefesini, düşüncelerini ve on beş yıllık müzikal birikimini bu albüme yansıtmıştır. Kadro bir kez daha tamamen değişmiş; ikinci gitara Shannon Hamm, bass gitara Scott Clendenin ve davula ustaların ustası Richard Christy (ayrıca Iced Earth ve Burning Inside gruplarında çalmaktadır) geçmiştir. Morrissound`da kaydedilen albümün prodüktörlüğü ise Jim Morris ile Chuck beraber yapmışlardır. Kapak tasarımı ise Travis Smith`e aittir.

Death`te çalmış olan tüm müzisyenler, çaldıkları enstrümanlar ve bu müzisyenlerin diğer grupları:

Chuck Schuldiner - Gitar ve Vokal (Control Denied) Shannon Hamm - Gitar (Control Denied) Scott Clendenin - Bass Richard Christy - Davul (Iced Earth, Control Denied, Burning Inside) Gene Hoglan Davul (Dark Angel, Testament, Strapping Young Lad, Old Man`s Child, Daemon) James Murphy - Gitar (Testament, Obituary, Disincarnate, Konkhra, Solstice) Steve DiGiorgio Bass (Sadus, Control Denied, Testament, Iced Earth, Autopsy) Terry Butler Bass (Six Feet Under) Andy LaRocque Gitar (King Diamond) Paul Masvidal Gitar (Cynic, Master) Chris Reifert Davul (Autopsy) Sean Reinert Davul (Cynic, Aghora) John Hand - Gitar Rick Rozz - Gitar Bobby Koelble Gitar Kelly Conlon Bass Bill Andrews Davul

The Sound Of Perseverance`ın ardından Chuck, 1996 yılında start verdiği ikinci grubu Control Denied`ın ilk albümü için çalışmaya başlamış ve 1999 yılında The Fragile Art Of Existence, Nuclear Blast etiketiyle yayınlanmıştır. Kadroda Death`in en iyi zamanlarında ter dökmüş olan Shannon Hamm, Steve DiGiorgio ve Richard Christy`nin yanı sıra, vokalist olarak (sonradan Philadelphia kökenli Pharoah grubunun 2003 yılında yayınladığı After The Fire albümünde vokal yapacak olan) Tim Aymar yer almaktadır.

Chuck, Control Denied`ın ikinci albümü olması planlanan When Machine And Man Collide`ı yayınlayamadan, 13 Aralık 2001 tarihinde beyin tümörü nedeniyle hayata veda etmiştir.

Diskografi

Kaynaklar

Vikipedi

Death

i. ölüm, ölme, ecel, yıkım, tükeniş

Death

1. anlamı (i). öIüm, öIme, vefat; katil, ölüme sebebiyet veren şey. deathbed (i). ölüm döşeği. deathblow (i). öIdürücü darbe. death certificate ölüm ilmuhaberi, defin ruhsatı. deathcup (i). çok zehirli bir çeşit mantar, (bot). Amanita. death duty (ing). veras.
2. anlamı ölüm. son. yıkım.

Death

n. end of life; dying; destruction

Death

Death tanım:

Kelime: death
Söyleniş: 'deth
İşlev: noun
Kökeni: Middle English deeth, from Old English dEath; akin to Old Norse dauthi death, deyja to die -- more at DIE
1 : a permanent cessation of all vital functions : the end of life -- compare BRAIN DEATH
2 : the cause or occasion of loss of life drinking was the death of him
3 capitalized : the destroyer of life represented usually as a skeleton with a scythe
4 : the state of being dead
5 a : the passing or destruction of something inanimate the death of vaudeville b : EXTINCTION
6 : CIVIL DEATH
7 : SLAUGHTER
8 Christian Science : the lie of life in matter : that which is unreal and untrue : ILLUSION
- at death's door : close to death : critically ill
- to death : beyond endurance : EXCESSIVELY bored to death

Death

İngilizce Death kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. muerte, deceso, defunción, fallecimiento, fenecimiento, perecimiento, último sueño

Death

İngilizce Death kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. mort, destruction

Death

İngilizce Death kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Tod; Ruin

Death

İngilizce Death kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. morte; decesso; fine, distruzione, crollo; causa di morte; pena capitale; (Giorn) necrologio; (rar) peste

Death

İngilizce Death kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. morte; mortalidade; condenação eterna

Death

İngilizce Death kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. dood; sterfgeval; verwoesting

Death (Cam'Ron) sözleri

Cam'Ron tarafından Confessions Of Fire (1998) albümünde söylenen Death adlı şarkının sözleri.


[chorus]
[Biggie on Suicidal Thoughts]
I swear to God it feel like death is
fucking callin me. But naw you wouldn't understand....

Ayo hit wit at least ten, beat again
Hey Cam'Ron need a friend?
Aww man we meet again
Heres your suit and tie your laced with the gear,
You the same mutha fucka I been chasing for years
(Come on chill man, don't take me)
Don't take you why not? Cause you rhyme now?
Listen here muthafucka lie down
Yo yo chill it ain't my time now
Come on last year you had me duckin the blaze
What about that bitch that you fucked wit' AIDS?
Aww shit come on death I ain't know that,
You know I wouldn't of went up in that bitch kojak
Yeah but her ass was so phat. But let's go back to when your ass stole cracks
But I was a little cat that ain't know jack
So I know that but lets go black when they put you in the trunk of the gold
hatch
Oh yeah with the cold rats. But back then I even came back with rabies
But you still living that was way back in the 80's nigga
But yo you tried to get me once when my house caught on fire
So I let you go when your girl called you a liar and choked you with your
necklace
And what about when your ass drove wreckless
Wha what in the Lexus? Come on now I'm thinking of Blood in the BM
Well I know where he at nigga yo you wanna see him
Ayo don't play wit me nigga you'll get lead in yo head
Yo shut up nigga you bout to die you can't kill me I'm dead
This is how I get extortion. I coulda got your ass when you was a portion
Mom wanted abortion
Yo why didn't you come get me when my time was done?
When I didn't have a penny and I was confined to crumbs?
When I wanted to kill myself and couldn't find a gun
Oh yeah that time you was beeping me 911
But to mean I was petty
But now I ain't ready
Man Cam hurry up I got to go get little ready
Me and her got a little 2:00 appointment
She playing with wires while she eating on a ointment
Yo but I don't wanna even join the casket crew
Too bad mutha fucka be back in a few
Yo chill, chill chill yo, shit.

[chorus x3]

Oh you slid up on me. Ayo Death hurry up before they give up on me.
Come on, my man
It's your time, it's your time
Ayo Death I forsake you, I ain't trying to snake you
Well why shouldn't I take you
Well I understand I stole bottles. But nowadays I'm the one the little grove
follow
Yo I'm like a role model. And my girls pregnant
Look don't hand me the game
Yo for real I don't wanna see my family in pain
Look Cam, man, shut up
But, but
What, what
Yo man that fucked up
Yeah, well tough luck
Ayo just show me the light and get me through the fog
What about Mr. Diggs and Jimmy and the God
Oh your crew after you left they got a little chest hair
After hard rocks yo they'll meet you here next year
Ayo what happened to em
You know niggas on the hill sniped em
Ayo why they just ain't fight em?
See funerals I like em you see family and friends
Yeah don't forget the snitches
While you looking for them man I'm looking for the bitches
And you don't need no ends, and nigga no friends
I'm just gonna go wit you I ain't got no wins
Lemme get my shit man I'll go check it.
Matter fact death you got to give me one second
Before I lay me down to sleep, I pray the Lord my soul to keep
And if I die.....
Ayo man, cut the crap man just get yo shit man and that'll be that
Man fuck it death I'm ready to go lying in the ditch
Aw Cam yo you always fucking crying like a bitch
I ain't gonna take you your life you can have that
Just wanted to waste time you someone to laugh at
Ayo why you fuck with me just give me one answer
Ayo I see you next album with my man lung cancer

[chorus til end]

Death (Untitled) sözleri

Untitled tarafından albümünde söylenen Death adlı şarkının sözleri.

(A. Sousa)
If ever there was
something more
over-written then death
it would be something grand!
For a simple word
death commands great power
an and it is
a beginning it may be
A change, perhaps
but then again
all of us who say this word
never know the truth
never know the truth
Have you been death before

If ever there was
something more
over-written then death
it would be something grand!

For a simple word
death commands great power
an and it is
a beginning it may be

A change, perhaps
but then again
all of us who say this word
never know the truth

never know the truth

Have you been death before

Death (The Velvet Teen) sözleri

The Velvet Teen tarafından albümünde söylenen Death adlı şarkının sözleri.

When my time has come
I won't put up a fight
I'll hold my breath and let it wash over me
And all the words we said
All the words we said
Have a way of rubbing off
But i said them so your courage could come back
And stay back
Stay back
When i am, i can
They're all waiting for me
These eyes, these hands
Let them wash over me
And all the words we said
All the words we said
Have a way of rubbing off
But i said them so your courage could come backand run to your room while you're weeping
I'll see you in your bed while you're sleeping
Well, farewell
I won't hold you down
No, i'll heal the cracks in your head
Heal the cracks in your head
Stay back

Death (Apartment 26) sözleri

Apartment 26 tarafından albümünde söylenen Death adlı şarkının sözleri.

I love the sound of your tears
I can't listen anymore
Are you choking on your words?
He never got on his knee
If one little push is all it took
Maybe one would help to realize
You're the edge on which I live
I stare but I see nothing
You're not here to guide me
Can't break the flow - one more push

Give it to me
You should know that I'll take more from you
Give it to me
You should hope that I will not cut you out

Take one last look as me and tell me if I change
Or just give in to temptations around me
Maybe when I come back I'll be known a little more
But then I could be known less
Misconceptions made me

Give it to me
You should know that I'll take more from you
Give it to me
You should hope that I will not cut you out

Sounds are not so clear
Distortion making clearer
(Hounded&Handed) out kisses
Slow it down, but make it faster
Finish up the beinning
Shine the light on my shadow
Relaxation techniques
Pointing at an arrow
Reach out your arms to be held
Stretch out your mouth to be loved
Can't break the flow - one more push

[x3]
Give it to me
You should know that I'll take more from you
Give it to me
You should hope that I will not cut you out

İlgili konuları ara

Yanıtlar