Decameron

Decameron, Giovanni Boccaccio tarafından yazılmıştır.
1348'de Avrupa'da büyük bir veba salgını olur.

Decameron

thumb|Giovanni Boccacio, Decameron`un yazarı Decameron, Giovanni Boccaccio tarafından yazılmış bir hikayeler derlemesidir. 1350 - 1353 yılları arasında yazıldığı düşünülmektedir.

İtalyan yazar Boccaccio, 10 gün boyunca bir araya gelerek birer öykü anlatan 10 kişilik bir arkadaş topluluğunun hikayesini anlatır. Genelde aşk konulu, ``"kıssadan hisse"`` tarzında, erotizmden trajediye değişik türlerde Toplam 100 hikaye anlatılır. Yer yer hazırcevaplık, pratik şakalar, söz ustalıkları ve din gibi değişik konulara değinilir.

Decameron eğlendirici ve edebi yönünün ötesinde, 14. yüzyıl batı hayat tarzını anlatan tarihi bir belge olarak büyük önem taşır.

}

Декамерон Dekameron Decamerone The Decameron Decamerón دکامرون Decamerone Le Dí©camí©ron דקאמרון Dekameron Decamerone デカメロン Decamerone Decameronen Dekameron Decamerí£o Декамерон Decamerone 十日談

Kaynaklar

Vikipedi

Decameron

Decameron tanım:

Decameron

n. collection of tales written by Giovanni Boccaccio in the 14th century n. Decameron, a celebrated collection of tales, written in the 14th century, by Boccaccio, Italian poet and storyteller

Decameron

İngilizce Decameron kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Decameron, coleção de contos escritos por Giocanni Boccaccio no século XIV

Decameron

İngilizce Decameron kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Decamerone, verhalencyclus van de Italiaanse schrijver Giovanni Boccaccio in de 14-de eeuw

İlgili konuları ara

Yanıtlar