Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve romanlardaki dedektifler genellikle bu türden özel görevlilerdir.

DEDEKTIF (türkçe) anlamı
1. Fr. Hususi araştırma yapan
2. tâkib ve tarassudda bulunan polis.
DEDEKTIF (türkçe) anlamı
3. gizli polis
4. polis hafiyesi.
DEDEKTIF (türkçe) ingilizcesi
1. adj. detective
2. pertaining to detectives
3. investigativen. investigator
4. detective
5. dick (Slang)
6. spotter
7. bloodhound
8. ferret
DEDEKTIF (türkçe) fransızcası
1. détective [le]
DEDEKTIF (türkçe) almancası
1. Kriminalbeamte(r)
2. Spürhund

Dedektif hakkında detaylı bilgi

Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve romanlardaki dedektifler genellikle bu türden özel görevlilerdir.

Dedektif becerikli ve sabırlı olmalıdır, çünkü soruşturduğu konuda yalnızca bir ipucu bulmak için bile aylarca çalışmak zorunda kalabilir. Günümüzde kanıtlar bulmada bilimsel yöntemler büyük kolaylık sağlar, ama dedektif gene de büyük ölçüde soru sorma yöntemiyle çalışır. Bir dedektifin nasıl çalıştığını anlayabilmek için bir cinayetin işlenmiş olduğunu var sayalım. Bunu daha iyi canlandırabilmek içinde örnek olarak ülkemizi alalım.

İstanbul`da, öldürülmüş olduğu belli olan bir kadın cesedi bulunur. Katilden geriye koskocaman, partal ve kirli bir şapka kalmıştır. Bu kirli şapka incelendiğinde un tozları taşıdığı anlaşılır. Şapkanın üzerinde hem bayat, hem de taze un vardır. Bunun üzerine kentin tüm fırınlarında, pastanelerinde ve un kullanılan yerlerinde ve depolarında büyük başlı adam aranmaya başlar. Dedektif araştırmalarının sonucunda Şişli`deki bir fırında Sait Kara adlı bir adamın birkaç hafta çalıştığını, cinayetten bir gün sonra da işten ayrıldığını öğrenir. Fırıncı bu adamın büyük bir başı olduğunu doğrular ve adresinin dedektife verir. Adrese gidildiğinde ev sahibi adamın evden ayrıldığını söyler ve Tekirdağ`da terzilik yapan ablasından söz eder.

Hemen Tekirdağ`da da araştırma başlatılır. Kentin merkezinde kadının terzilik yaptığı yerin kapanmış olduğu anlaşılır, ama komşu bakkaldan kadının ev adresi bulunur. Kadın Sami Kınık adında, fırıncılık yapan bir erkek kardeşi olduğunu ama birkaç yıldır hiç görmediğini söyler. Adamın başının büyük olduğunu ablası da doğrular. Kadından alınan bir fotoğraf büyütülerek bütün emniyet birimlerine dağıtılır ve Sait Kara adıyla bilinen Sami Kınık aranmaya başlanır. Adamın 40 yaşında olduğu ve mesleğinin fırıncılık olduğu da belirtilir. Kısa süre sonra fırıncı Çanakkale`de yakalanarak tutuklanır. Adam, kadının sevgilisi olduğunu ve kendisini terk ettiği için öldürdüğünü itiraf eder.

Böylece katil, bütün ülkede birçok dedektifin sürdürdüğü ekip çalışmasıyla bulunmuş ve cinayet çözülmüş olur.

Roman ve öykülerde dedektifler

Batı ülkelerinde polis örgütünün güçlenmesi, 19. yüzyılda dedektif öyküleri biçiminde edebiyata da yansıdı. Bir edebiyat yapıtında yaratılan ilk dedektif, Edgar Allan Poe`nun Morg Sokağı Cinayeti (Murders in the Rue Morg; 1841) romanındaki Auguste Dupin`dir. İngiliz yazar Wilkie Collins`in Aytaşı`ndaki (Moonstone; 1868) dedektifi Çavuş Cuff, sessiz ama cana yakın biri olarak dikkati çeker. Aynı yüzyılın sonlarında Arthur Conan Doyle`un Sherlock Holmes`u, edebiyat tarihinde benzeri görülmeyen bir ilgi uyandırmıştır. Conan Doyle`un dedektifi, alışılmışın dışında alışkanlıkları olan, özel bir soruşturmacıdır. Cinayetleri çözümlemede kendine özgü yöntemler kullanır. Sherlock Holmes göre, olanaksız olanın dışındaki her şey gerçektir.

Çağdaş polisiye romanlarının ünlü dedektifleri arasında Agatha Christie`nin kel, yumurta kafalı, pos bıyıklı, ufak tefek Belçikalı Hercule Poirot`su ile bir İngiliz köyünde yaşayan evde kalmış Bayan Marple`ı, Dorothy L. Sayers`in Lord Peter Wimsey`i sayılabilir. İngiliz yazar G. K. Chesterton`un yarattığı ufak tefek Peder Brown`u, Sherlock Holmes ile kıyaslanabilecek kadar parlak düşünceleri olan bir dedektiftir.

ABD`de, Sherlock Holmes kadar başarılı dedektif, hemen her konuda uzmanlaşmış Philo Vance`dir. Belçikalı yazar Georges Simenon`un yarattığı Müfettiş Maigret da profesyonel dedektifler arasında sayılır.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki dedektif maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

özel Dedektif

Özel dedektif, Özel dedektiflik veya yalnızca dedektif, Dedektifler, bulundukları ülkenin, yasalarının el verdiği ölçüde, kendilerinden talep edilen konular hakkında araştırmalar yapan ve bulduklarını ilgili kişilere sunan profesyonel araştırmacılardır.

Budala Dedektif

Hayvan Dedektifi (Özgün adı: Ace Ventura: Pet Detective) Jim Carrey'nin 1994 yılında sinemada oynadığı ilk filmdir.

Dedektif Biraderler

Dedektif Biraderler, FOX'ta yayımlanan polisiye dizidir. Dizide Savaş isimli bir polis ile kardeşi Barış'ın etrafında geçen olaylar anlatılır. Dizideki Barış adlı karakterin IQ'sunun 200 olması sebebiyle Savaş bütün cinayetleri kolayca çözüp terfi eder. Oysa Barışın bu ...

Güzel Dedektif

Güzel Dedektif, (orijinal adı Miss Congeniality), yönetmenliğini Donald Petrie'nin yaptığı, başrollerinde Sandra Bullock, Benjamin Bratt, Michael Caine ve Candice Bergen'un oynadığı 2000 Amerika yapımı bir komedi/gerilim filmidir. Devam filmi Güzel Dedektif 2: Silahlı ve Cazibeli ...

Dedektif Kurukafa

Dedektif Kurukafa, (''Skulduggery Pleasant'') serisi Derek Landy tarafından yazılmış olan bir fantastik-aksiyon romanıdır. Şimdiye kadar yedi adet kitabı bulunan serinin 8. kitabı 29 Ağustos 2013 tarihinde yurtdışında çıkıyor. 8. kitabın ismi Dedektif Kurukafa: Son Direnişci Ölü ...

Dedektif Memoli

''Dedektif Memoli'', 1999-2002 arasında gösterilmiş ve başrollerini Mehmet Ali Alabora (Komiser Memoli) ve Meltem Cumbul (Zeyno)'un paylaştığı Yılan Hikayesi dizisinin 2011'de çekilen yeni versiyonudur.

Budala Dedektif 2

''Ace Ventura: When Nature Calls'' : Ace Ventura: Pet Detective filminin devamı olan filmde Ventura'nın görev yeri bu kez Afrika'dır. Jim Carrey kendini Himeleyalara hapsettiği sırada, kaşif Fulton Greenwall ile bazı kabileler için barışın timsali olan, beyaz yarasayı, bulma ...

Budala Dedektif 3

Ace Ventura Jr: Pet Detective 2009 Yapımı bir Tv Filmidir.Ace Ventra film serisinin devam filmidir.

Derailed

Derailed'', 2005 yılı yapımı, gerilim / drama tarzı bir Amerikan filmi. James Siegel'ın Derailed adlı romanından esinlenerek Stuart Beattie tarafından senaryolaştırılmış. Filmin yönetmeni Mikael Hí¥fström. Oyuncular; Clive Owen, Jennifer Aniston ve Vincent Cassel.

Detective

Vahşi Hakikat 1968 ABD yapımı bir polisiye filmdir. Özgün adı The Detective olan film Kasım 1971'de Türkiye'de de gösterime girmiştir.

Ferret

Feret (Mustela putorius furo), Sansargiller ailesinden, gelinciklerle ve kokarcalarla akraba, küçük bir etçil memeli. Daha çok tavşan avlamakta kullanılan evcil feretler çoğunlukla kahverengi, siyah, beyaz ya da bu renklerin karışımından oluşmuş renkli kürke sahiptirler.