Def

Def Alm. Tamburin (n), kleine Schelentrommel (f), Fr. Tambourin (m) à cymbales, İng. Tambourine with cymbals. Yuvarlak daire biçimindeki tahta kasnağın, bir veya iki yanına deri geçirilerek yapılan ve parmak hareketiyle çalınan bir müzik aleti. Habeşistan’ın yüksek dağlarında yetişen hoş kokusu olan bir bitkiye de def ismi verilmektedir. Yapılan kazılardan anlaşıldığına göre def’in tarihi M.Ö. yaşamış Sümer ve Hititlere kadar ulaşmaktadır. Mezopotamya...

DEF (türkçe) anlamı
1. Savma
2. Atasözü
3. deyim ve birleşik fiiller
4. defibela kabilinden
defigam etmek
DEF (türkçe) anlamı
5. savma
DEF (türkçe) ingilizcesi
1. [def. (definition) ]n. explanation
2. meaning
3. interpretation (as of a word or term),

Def hakkında bilgiler

Def Alm. Tamburin (n), kleine Schelentrommel (f), Fr. Tambourin (m) à cymbales, İng. Tambourine with cymbals. Yuvarlak daire biçimindeki tahta kasnağın, bir veya iki yanına deri geçirilerek yapılan ve parmak hareketiyle çalınan bir müzik aleti. Habeşistan’ın yüksek dağlarında yetişen hoş kokusu olan bir bitkiye de def ismi verilmektedir.

Yapılan kazılardan anlaşıldığına göre def’in tarihi M.Ö. yaşamış Sümer ve Hititlere kadar ulaşmaktadır. Mezopotamya ve diğer yerlerde yapılan arkeolojik kazılarda, ellerinde def bulunan figürlere raslanmaktadır. Ayrıca Mısır, Fenike, genellikle Hindistan’da Orta ve Kuzey Asya ileAmerika kıtasında yaşayan topluluklar da defe önem vermişler ve onu eğlencelerinde kullanmışlardır. Seyahatları ile Ünlü olan Evliya Çelebi eserinde deften bahsetmektedir.

Peygamberimiz her bakımdan karanlıkta olan Mekke halkına İslamiyeti tebliğ etmeye başladığı zaman def yaygın halde kullanılıyordu. Allahü tealadan vahiyler geldikçe insanların kötü alışkanlıkları kaldırılıyor, zulmet nura dönüyordu. İçki, her türlü çalgıların çalınması, dinlenmesi yasağı, kan davasının kaldırılması, kardeşlik, yardımlaşma, kadınlara iyi muamele, faizin haram olması, devlet adamlarına itaat, daha binlerce insanları huzura saadete götüren ilahi emirler, bunlardan bazılarıydı.

Peygamberimiz, sadece kadınların düğünlerde def çalarak eğlenmelerine müsaade ettiler; “Düğününüzü def çalanlarla birlikte kutlayınız.” diye buyurdular.

Defler genelde yuvarlak olurlar. Dar köşeli olanları da mevcuttur. Bunlar kullanıldığı bölgelere göre isim almaktadır. Anadolu’nun bazı yerlerinde def “daire”, Trakyada “dare” adı ile de bilinmektedir. Düğünlerde kullanılan defler de bunlardır.

Deflerin; Acem defi, zilli def, hanende defi, çingene defi vs. gibi çeşitleri vardır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Def Leppard

Def Leppard, 1977 yılında kurulmasına karşın sesini gerçek anlamda 80'li yılların sonunda "Hysteria" adlı albümüyle duyurabilirdi. Ayrıca grubun bateristi Rick Allen'ın, geçirdiği trafik kazası sonucunda tek kolunu yitirmesine karşın, gelişen teknolojinin armağan ettiği özel ...

Def Jam Recordings

Def Jam Recordings, Amerika Birleşik Devletleri temelli hip hop müzik yapım şirketidir. Universal Music Group'un sahibi olduğu şirket, The Island Def Jam Music Group tarafından işletilmektedir. Birleşik Krallık'ta "Def Jam UK" adında faaliyet göstermektedir ve Mercury Music Group ...

Island Def Jam Music Group

Island Def Jam Music Group, 1999 yılında kurulan bir müzik yapım şirketidir. Universal Music Group'un iki alt kuruluşu olan Island Records ve Def Jam Recordings'in birleşmesiyle oluşturulmuştur. Island Def Jam, 400 sanatçısıyla dünyanın en büyük müzik yapım şirketidir. Ayrıca, ...

Taylor Swift And Def Leppard

''Taylor Swift and Def Leppard'' CMT kanalının ''CMT Crossroads'' adlı programının bir bölümü. Bölümde Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift ve İngiliz müzik grubu Def Leppard performans sergilemiştir.

Women (Def Leppard şarkısı)

Hard Rock grubu Def Leppard'ın 1987 yılında Hysteria albümü için yapmış oldukları şarkıdır.

X (Def Leppard Album)

''X'', İngiliz hard rock grubu Def Leppard'ın 30 Temmuz 2002'de Island Records tarafından satışa sunulan sekizinci stüdyo albümüdür.