Dekan Yaylas��

Seki, Fethiye

Taşlı Yaylası

Taşlı yaylası, Trabzon iline bağlı Köprübaşı ilçesinin bir yaylasıdır. Yayla, 1989 yılından önce Köprübaşı'nın Sürmene ilçesine bağlı olduğu dönemde, Sürmene ilçesine bağlıydı. Köprübaşı'nın Sürmene ilçesinden ayrıldığı 1989 yılından beri Köprübaşı ilçesi...

Kümbet yaylası

Kümbet Yaylası, Doğu Karadeniz bölgesinde, 1640 metre rakımlı yayla doğu karadenizin en meşhur ve turistik yaylalarındandır. Giresun'un 52 km güneyinde Dereli ilçe sınırlarındadır.

Kaş, Anamur

Kaş yaylası, Mersin'nin Anamur ilçesinin 42 km kuzeyinde 1500 m rakımda az da olsa Ardıc ve ladin ormanlarıyla kaplı bir yayladır.

Avul İyesi

Avul İyesi - Türk, Altay ve Moğol mitolojilerinde köyün koruyucu ruhudur. Değişik Türk dillerinde Avıl (Ağıl) İyesi şeklinde de söylenir. Moğollar Ayıl Ezen derler.

Yayla (anlam ayrımı)

* yayla - Coğrafi bir terim.* Yayla - İstanbul'da semt.* Yayla - Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Ancumah

Ancumah, Trabzon'a bağlı yeşilliklerle dolu, dağlık bir yayladır.

Deccan yaylası

Deccan yaylası (Marathi: डेक्कन) , Hindistan'ın güneyinde üç sıradağ arasında kalan geniş yayladır. Bu yayla Hint yarımadasının bilinen üçgeni içinde ayrı bir üçgen bölge oluşturur.

Korhan Yaylası

Korhan Yaylası, Ağrı Dağı'nın eteğinde Iğdır'da bulunan bir yayla.

Lişit yaylası

=== LİŞİT YAYLASI ===Lişit yaylası Trabzonun Araklı ilçesinde bulunan meşhur köy olan paskalar, yeni adı ile yassıkaya köyünde yaşayan insanların çok eskiden keşfedip yazları sıcak olduğunda sinek ve böceklerden kaçmak için yaklaşık 2000 metre üzerindeki...