Delaware Nehri

Delaware Nehri (İng. Delaware River) 595 km uzunluğuyla Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusunda, büyük nehirlerden biri.

Delaware Nehri

thumb|350px|Delaware Nehri Delaware Nehri (İng. ``Delaware River``) 595 km uzunluğuyla Amerika Birleşik Devletleri`nin doğusunda, büyük nehirlerden biri. Catskill Dağları`nda (``Catskill Mountains``) doğarak New York eyaleti`nde, Oquago (veya Coquago) ve Popacton`dan geçer. Daha sonra New Jersey ve Pennsylvania arasında sınır oluşturarak Philadelphia kentinin kenarından ilerler. Nihayetinde Delaware ve New Jersey`in arasında bulunan Delaware Bay`de Atlas Okyanusu`na dökülür.

Nehrin akış bölgesi, 30.000 km² bir alanı kapsar. Deniz akıntıları, Delaware Nehri`nin çok ilerilerine kadar girer ve böylece büyük gemilerin Philadelphia`ya giriş imkanı oluşur. Lehigh Nehri ve Schuylkill Nehri , bu nehre açılan başlıca yan nehirlerdir. Delaware-Hudson- ve Morris-Essex-Kanalları, Delaware Nehri `ni, Hudson Nehri ile birleştirir. Union- ve Schuylkill Kanalları vasıtasıyla ise, Susquehanna Nehri`ne bağlanır.

Nehir adını, Thomas West, Lord De La Warr`dan alır. }

Kaynakça

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar