Delfi

Kısaca: Delfi (Yunanca: Δελφοί, [ðe̞lˈfi]) Yunanistan'da Parnasos Dağı´nın güneybatısında bulunan arkeolojik bir alan ve modern bir kasabadır. Antik çağlarda Yunan halkları için önemli bir dinî merkezdi. ...devamı ☟

Delfi
Delfi

bgcolor="#FFFFFF" bgcolor="#FFFFFF" bgcolor="#FFFFFF" bgcolor="#FFFFFF" bgcolor="#FFFFFF" bgcolor="#FFFFFF"
Delfi Arkeolojik Liste
right|150px|Delphi
Devlet Bayrak|Yunanistan Yunanistan
Tip Kültürel
Kriter i,ii,iii,iV,Vi
Referans 393
Kayıt Tarihi
Kayıt 1987
Delfi (Yunanca; ``Δελφοί``, [1]) Yunanistan´da Parnasos Dağı´nın güneybatısında bulunan arkeolojik bir alan ve modern bir kasabadır. Antik çağlarda Yunan halkları için önemli bir dini merkezdi. Tarih öncesi devirlere kadar eskilere dayandırılan varsayımlarda Yunan tanrıları Apollo ve Gaia´ya ibadet edilen bir alandı. Delfi bütün Yunan dünyası içinde Omphalos taşı(dünyanın göbeği,kosmozu yani düzenli evreni simgeleyen)sitesi,Dünyanın ve evrenin merkezi olarak yüceltiliyor- du.Hestia`nın(Ocak tanrıcası)ruhunda,veya onun ocağında Apollon delfi tapınağı olacaktı;bir sonsuzluk(ebedi)ateşi yanıyordu. Plataea savaşı`ndan(İ.Ö.479,Yunan-Pers savaşı)sonra,Yunan şehirleri ateşlerini söndürdüler.Ve yeni ateşi Delfi`de Yunan ocağından getirdiler.Pek çok Yunan kolo nilerinin kuruluş hikayelerinde,kolonide yerleşen insanlar ilk defa delfi`ye adandı.

Apollon`a Adama

Delfi adı çukur,oyuk ile bağlantılı olup,Gaia`nın(toprak tanrıçası)sitede büyük anne toprağı,toprak tanrıçası saygınlığını belirtir.Apollon siteye,lakabı olan "Delphinidae" veya memelilerden biri ile bağlantılıdır.Lakap memeli bir hayvan olan Yunus balığı ile ilişkilidir.Apollon için yazılan şarkılarda,apollon`un Delfi`ye Yunus şeklinde;sırtında Girit papazlarını taşıyarak nasıl geldiğini anlatır.Diğer bir efsanede kuzeyden Delfi`ye yürüyen Apollon,Tempe`de(Teselya` da bir şehir)kutsal olan defne yaprağını toplamak için durur.Bu efsanenin kutlamasında,Apollon`a ait oyunlarda kazananlar Tempe`de toplanmış defne yaprağı taçı alır.

Konum

thumb|right|150px|Delfi Delfi,Parnassus dağının yokuşundaki platoda Antik kahin sitesi Apollo tapınağından sonra yer alır.Bu yarı daire şeklindeki çıkıntı Phaedriades (parlayan birşey) olarak bilinir.Ve Pleistos vadisine yukarıdan bakar.Delfi`nin güney batısı,Korint Körfezi`ndeki Kirma liman şehrinin 15 km uzağındadır.

Kehanet

left|thumb|150px|Pythia üç ayaklı taburede oturuyor. Delfi klasik dönem süresinde Apollon`a adanan kahin tapınağının belki de en iyi bilinenidir.Tarih öncesi orijini ve Gaia`ya tapınımı ile,M.Ö.sekizinci yüzyılın son çeyreğinde.Delfi`deki yerleşim sitesinde insan eliyle yapılan tesislerde bir süreklilik var.Olimpia`ya kıyaslandığında çanak çömlek bronz işi,Üç ayaklı tabure adanmasında olduğu kadar devam eden düzenli bir akım var.Ne objelerin seçme mal oluşu nede adanan prestijin varlığı dua edenlerin dikkat merkezi değildir.Fakat yüksek değerli malların kuvvetli tasviri diğer anakara kutsal yerlerinde bulunmaz. Dinsel töreni yöneten kadın kahin Delfi`de pythia olarak bilinir.Oracle,hem kahini hem de haber verme işini ve haberin alındığı yeri ifade eder.Soru daha ziyade Apollon a sorulur.Cevap bir erkek veya kadın kahin tarafından mırıltılar halinde aktarılır.Kahin kuş sesleri,rüzgarın uğultusu,sallanan yaprakların hışırtıları vb oluşumları esin kaynağı olarak yorumlar.Bu olaylar sorunun cevaplarını yansıtmaktadır.H.W.Parke Delfi`nin kuruluşunu ve onun kehanetinin yer alışını kayıtlı tarih öncesi olduğunu ve orijininin karışık olduğunu yazar.Fakat Büyük Tanrıça Gaia ya tapınmaya tarihler.

Binalar ve yapılar

right|thumb|150px|Delfi,Apollo tapınağı planı

Resim:Delfi panorama.jpg Resim:Delphi amphitheater from above dsc06297.jpg Resim:Delphi stadium DSC06305.jpg Resim:721-Grece.jpg

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.