Deliler

Osmanlı kara ordusuda görevli bir askeri birliğin ismidir.

Osmanlı kara ordusuda görevli bir askeri birliğin ismidir.

Üzerlerine ayı veya sırtlan postundan kılları dışarıda şalvarlar giyerlerdi. Başlarında tüylü bir miğfer, ellerinde de yine tüylü bir kalkan bulunurdu. Ayaklarında mahmuzlu çizmeleri vardı. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. Bayraklarında ``"Kaderde ne varsa o gelir başa``" yazılıydı.

Türkler, Boşnaklar, Hırvatlar, ve diğer slav halklarından oluşturulan Osmanlı birlikleri. Rumeli beylerbeyi ve serhat beylerinin maiyet askerleri arasında yer alırlar. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış bir başlık giyerlerdi. kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan, şalvarları da ayı ya da kurt derisindendi. Ayaklarına ise "serhatlik" denen sivri burunlu mahmuzlu bir çizme giyerlerdi. sonradan giysilerinde değişiklik yapıldı, 17.yy`dan itibaren başlarına bir arşın uzunluğunda siyah kuzu derisinden üstü sarıklı bir kalpak giymeye başladılar. gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri vardır.

Bir rivayete göre de ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak talim ederlerdi.iri yarı adamların ellerinde sadece bir kalkanla ve dahi kimi zaman o bile olmaksızın üzerlerine saldırdığını gören düşman askeri ne olduğunu anlayamadan, mermere meydan okuyan meşhur Osmanlı tokadıyla karşı karşıya gelir, ve bunun nasıl bişey olduğunu anladığında ya ölü ya da artık savaşamayacak denli sakat bir asker olurdu.Osmanlı tokadı deyimi buradan çıkmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Deliler ilgili konular

 • Osmanlı

  Osmanlılar ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkları kullanarak bilgi alabilirsiniz.
 • Deliler

  Osmanlı kara ordusuda görevli bir askeri birliğin ismidir.
 • Osmanlı Tokadı

  Osmanlı Ordusu askerlerinin silahsız savunma ya da saldırı durumunda kullandıkları, elin her iki yanıyla yapılabilen düşmanı sersemletmek a
 • Türk kelimesi (etimoloji)

  Türk kelimesi, yazılı tarih kaynaklarında ilk kez
 • İbrahim (padişah)

  İbrahim (d. 5 Kasım 1615, İstanbul – ö. 18 Ağustos 1648, İstanbul), 18. Osmanlı padişahı ve 97. İslam halifesidir.
 • Duka Film

  Duka Film ,2006 yılında Özkan
 • Osmanlı Tokadı (anlam ayrımı)

  Osmanlı Tokadı şu anlamlara geliyor olabilir;
 • Osmanlı Tokadı (dizi)

  ''Osmanlı Tokadı'', 2013 yılı Nisan ayında TRT'de yayınlanmasına başlayan, yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan'ın yaptığı Türk televiz
 • Erhan Afyoncu

  Erhan Afyoncu (d. 1967, Tokat), Türk tarihçi, akademisyen ve yazardır.
Deliler
Deliler