--}}

Deneb

Deneb, Kuğu Takımyıldızı'nda yer alan en parlak yıldız. Deneb, 1.25 görünür büyüklüğüyle gökyüzünün en parlak 19. yıldızıdır.Deneb, Kuğu Takımyıldızı`nda yer alan en parlak yıldız.
Yıldızın adı : Deneb (Bayer: Alpha Cygni, Flamsteed: 50 Cygni)
Takımyıldızı : Kuğu (Latince: Cygnus, İngilizce: Swan)
Görünür büyüklüğü : 1,25
Mutlak büyüklüğü : -8.73
Spektrum türü : A2Ia
Uzaklığı : 3.230 ışık yılı

Deneb, 1.25 görünür büyüklüğüyle gökyüzünün en parlak 19. yıldızıdır. Aynı zamanda, Samanyolu`daki en parlak yıldızlardan biridir. Kuğu Takımyıldızı`nda yer alan Deneb, Lir Takımyıldızı`ndaki Vega ve Kartal Takımyıldızı`ndaki Altair`le birlikte yaz üçgeninin köşelerini oluşturan yıldızlardan biridir. Adı Arapça "kuyruk" anlamına gelen Deneb, Kuğu`nun kuyruğunda yer almaktadır. En iyi görüldüğü zamanlar, Kuğu Takımyıldızı`nın Eylül ayı başlarında akşam göğünde en yüksek konumu aldığı günlerdir.

Deneb, Samanyolu`nun en büyük yıldızlarından biridir; eğer Güneş`in yerinde olsaydı, yıldızın yuvarlağı Dünya`nın yörüngesini içine alırdı. Deneb`in kütlesi, Güneş`in kütlesinin 25 katı ve çapı Güneş`in çapının 200 katıdır. Güneş`ten 200.000 kat parlak olan Deneb, son derece parlak, beyaz renkte bir dev yıldızdır. Spektrum türü A olan beyaz yıldızlar, evrendeki yıldızların yaklaşık %1`ini oluştururlar. Deneb benzeri dev yıldızların parlaklıkları, Güneş`ten ortalama 10.000 kat, kütleleri 10 ile 100 kat, çapları ise 20 ile 1.000 daha fazladır. Bunlar, hemen her spektrum türünde olabilen genç yıldızlardır (Rigel, Betelgeuse, Canopus, Antares gibi).

Deneb`in bizden çok uzakta olmasından ötürü, yıldızın gerçek parlaklığı ve evrimsel durumu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, önümüzdeki birkaç milyon içinde patlayacağı neredeyse kesindir.

Kaynakça

  • The Encyclopedia of Astrobiology, Astronomy and Spaceflight
  • Microsoft Encarta96 Encyclopedia
  • Software Toolworks Encyclopedia, 1992
  • "Stars and Star of the Week", Prof. Jim Kaler


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Deneb
Deneb