Denethor

Kısaca: Denethor II, Gondor'un son Vekilharç Hükümdarı idi. Bir Dunedain lordu idi ve Ecthelion II'nin oğluydu. Gondor Vekilharcı olarak Güneşin Üçüncü Çağı'nın 2984. ile 3019. yılları arasında Gondor'u yönetti. 2976 yılında Dol Amroth prensinin kızı Finduilas ile evlenen Denethor'un iki oğlu oldu. Fakat Faramir'in doğumunda bir süre sonra Finduilas öldü. Görünüşü oldukça katı olan Denethor çevresine pek göstermese de bu ölümle oldukça sarsıldı ve daha katı daha dsiplinli bir h ...devamı ☟

Denethor II, Gondor'un son Vekilharç Hükümdarı idi. Bir Dunedain lordu idi ve Ecthelion II'nin oğluydu. Gondor Vekilharcı olarak Güneşin Üçüncü Çağı'nın 2984. ile 3019. yılları arasında Gondor'u yönetti.

2976 yılında Dol Amroth prensinin kızı Finduilas ile evlenen Denethor'un iki oğlu oldu. Fakat Faramir'in doğumunda bir süre sonra Finduilas öldü. Görünüşü oldukça katı olan Denethor çevresine pek göstermese de bu ölümle oldukça sarsıldı ve daha katı daha dsiplinli bir hükümdar oldu.

Sauron'u gücü büyümeye başladığı yıllarda Denethor'da umutsuzluğa düşmeye başladı ve gün geçtikçe Palantir'e daha fazla bakar oldu. Büyük oğlu Boromir'in ölümünden sonra Denethor daha da içine kapanık bir hale geldi.

Yüzük Savaşı başladığı zaman Denethor işte bu haldeydi ve yardıma gelen Gandalf'ın önerilerine kulak asmadı. Küçük oğlu Faramir'in de Yüzüktayfını Kara Nefesi yüzünden komaya girmesi Denethor için en büyük ve son darbe oldu. Adamlarına Faramir ile kendisini yakmaları emrini verdiysede Gandalf son anda gelerek Faramir'i yanmaktan kurtardı. Fakat Gondor'Un son Vekilharcı bu yangında hayatını kaybetti.

Bu makale J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien - 3 Ocak, 18922 Eylül, 1973) in kitaplarındaki hayali bir karakteri anlatmaktadır.

Kaynak

  • http://www.ortadunya.com/
  • Bu konuda henüz görüş yok.
    Görüş/mesaj gerekli.
    Markdown kullanılabilir.