Dennis Ritchie

Kısaca: C Programlama Dilini oluşturan bilgisayar bilimcisi. Dennis Ritchie 9 Eylül 1941 Bronxville, New York doğumlu. Üniversitede fizik eğitimi aldı ve yüksek derecesini Harvard'da matematik üzerine yaptı. ...devamı ☟

Dennis Ritchie
Dennis Ritchie

C Programlama Dilini oluşturan bilgisayar bilimcisi. Dennis Ritchie 9 Eylül 1941 Bronxville, New York doğumlu. Üniversitede fizik eğitimi aldı ve yüksek derecesini Harvard'da matematik üzerine yaptı. 1968 de Bell Laboratuvarları'na katıldı. AT&T Bell Laboratuvarları'nda Dennis Ritchie, Ken Thompson ile beraber mini-bilgisayarlar için UNIX işletim sistemini yarattı.En ilginç olay ise ortada bu sistemi çalıştıracak kapasitede bilgisayar olmamasıydı.Ancak bu sorun Dennis ve Ken'in ısrarları üzerine AT&T nin ozamanın parası ile 100,000USD-plus PDP 11/20 almasıyla sonlandı.Sistem 24 saat 365 gün çalıştrıldı.1969 da ikili kelime işlem programını hazırladılar.Dmr 1972 de standartlar arasında yerini alan C programlama dilini geliştirdi.1973 de Ken Unix'i C dilinde yeniden uyarladı.İlk defa ise yazılımı donanımdan ayırmayı yine bu ikili başardı.1977 de artık Unix istenildiği makinada donanımdan ayrı olarak çalıştırılabilecekti.1990-larda Plan 9 ortaya çıktı.Bu diğer işletim sistemleri ile rekabet edebilmek için-özellikle Windows NT ile- yaratıldı.

Ritchie 1988 de DATAMATION Hall of Fame'de yerini aldı.1989 da PC Magazine Teknik Mükemmellik Hayat Boyu Başarı ödülünü aldı.1994 de the International Electrical & Electronic Engineering (IEEE) Computer Society'den Computer Pioneer Ödülünü aldı.

Dennis Ritchie halen AT&T (yeni ismi ile - Lucent Technologies, Inc.)'de sistem yazılım araştırma bölümü başkanı olarak çalışmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.