Dertli Divani

Kısaca: Dertli Divani, 15 Ocak 1962 tarihinde Urfa`nın Kısas köyünde doğan ozan. ...devamı ☟

Dertli Divani, 15 Ocak 1962 tarihinde Urfa`nın Kısas köyünde doğan ozan.

Asıl adı Veli Aykut`tur. Dedesi Ahmet Baba ve babası asıl adı Hamdullah olan Aşık Büryani`dir. Ailesindeki geleneğin devamı olarak küçük yaşlarda aşıklık konusunu ve bağlama çalmayı öğrendi. Şiir yazmaya da yine küçük yaşlarda başladı.

İlk ve ortaokulu köyünde, liseyi ise Urfa`da bitirdikten sonra yükseköğrenimini Ankara`da tamamlayan Dertli Divani, hem kendi şiirlerini hem de babası ya da başka aşıkların şiirlerini bestelemektedir.

Mahlasını oluşturan Dertli bölümünü 1978 yılında Emrullah Efendi, birkaç ay sonra evlerini ziyaret eden Bektaş Efendi ise Divani bölümünü verdi. Böylelikle Dertli Divani mahlası tamamlanmış oldu. Daha 16 yaşındayken söylediği doğaçlama deyişlerin de bu mahlası almasında önemli bir etkisi oldu.

Aşıklığın yanısıra Hacı Bektaş Dergahı yönünden bir Alevi-Bektaşi dedesi olan Dertli Divani, Türkiye ve Türkiye dışında birçok konser ve toplantıya katıldı.

Eserleri birçok sanatçı tarafından yorumlanan Dertli Divani, bugüne dek 5 tanesi kişisel olmak üzere, birçok albüm hazırladı.

Hemen her konuyu işleyen Dertli Divani`nin şiirleri çeşitli gazete, dergi ve araştırmalarda yer aldı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

15 ocak 1962 bağlama mahlas urfa

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.