Deutschland Sınıfı Kruvazörler

Deutschland sınıfı kruvazörler Versay Antlaşması sınırlamalarına uyum içinde alman Reichsmarine tarafından yapılan ağır zırhlara sahip kruvazör formuyla üç panzerschiff ‘in serisidir. Sınıfın ismi ilk tamamlanan gemi ’’Deutschland’’ın ardından belirlenmiştir.

Kariyer
Genel Özellikler
Deplasman: 12,100 t standard; 16,200 t tam yük
Uzunluk: 186 m (610 ft)
Genişlik: 21.6 m (71 ft)
Draft (max.): 7.4 m (24 ft)
Silahlar: 6 í— 280 mm (11 inç)8 í— 150 mm (5.9 inç)6 í— 105 mm (4.1 inç)8 í— 37 mm10 í— 20 mm8 í— 533 mm (21 inç) torpido tüpü
Zırh: taret yüzeyi: (160 mm) kemer: (80 mm) güverte: (40 mm)
Sensörler: Seetakt radar`ın ilk versiyonlarından
Uçak: Arado 196 deniz uçağı(uçakları), bir katapult
Radar: 1937 de, 60cm Seatakt FuMo
İtici Güç: Sekiz adet 9-silindir, çift etkili iki stroklu MAN dizel çift uskur, 52,050 bg (40 MW)
Hız: 28.5 knot (53 km/h)
Menzil: 20 knot hızda 8,900 deniz mili (37 km/s hızda 16,500 km)
veya 10 knot hıda 19,000 deniz mili (18.5 km/s hızda 35,000 km)
Mürettebat: 1,150


Deutschland`` sınıfı kruvazörler Versay Antlaşması sınırlamalarına uyum içinde alman Reichsmarine tarafından yapılan ağır zırhlara sahip kruvazör formuyla üç ``panzerschiff`` a€˜in serisidir. Sınıfın ismi ilk tamamlanan gemi ``Deutschland``ın ardından belirlenmiştir. Seriye mensup üç gemi 1931 ile 1934 yılları arasında yapılmıştır ve II. Dünya Savaşı sırasında Kriegsmarine`e hizmet etmiştir.

İngiltere , zırhlı ve kruvazörden küçük olmalarına rağmen ağır ateş gücüne sahip olmalarından dolayı ve deplasmanlarının ağır kruvazöre yakın olmasına rağmen diğer devletlerin ağır kruvazörlerinden daha fazla topla donatılmış olmalarından dolayı gemilerini cep zırhlısı olarak adlandırmaya başladı. a€˜`Deutschland`` sınıfı gemiler de bu daire içinde a€˜`cep zırhlısı`` olarak anıldı. Aslında gemiler Amerikan ``Pensylvania sınıfı zırhlılar iki feet daha uzundu.

``Deutschland`` sınıfı gemiler başlangıçta ``panzerschiff`` olarak sınıflandırıldıysa da Şubat 1940 da Kriegsmarine gemileri ağır kruvazör olarak tekrar sınıflandırdı.

Tanımlama

Versay Antlaşması ile Alman ana gemileri, zırhlı gemilerde 10.000 ton deplasman ile sınırlandırılmıştı. Amaç Almanya donanmasını İngiltere, Fransa ve ABD gibi ülkelerin ana donanmaları ile baş edemeyecek kıyı savunma gemileriyle (etkili drednot-öncesi türden gemilerle) sınırlandırmaktı. Almanya bu sınırlamalara uygun gemi omurgaları üretmek için omurga unsurlarını (standartlarda kullanılan perçin kullanımının aksine) geniş ölçüde kaynak işlemi ile birleştirdi, ana top taretleri için (ilk defa Avusturya-Macaristan donanmasındaki Tegetthoff sınıfı zırhlılarda kullanılan) üçlü top taretleri ve itici güç olarak dizel motor kullandı. Bunlarla bile sınıfın üyeleri ağırlık limitlerinin üzerindeydi (ilk önce 10,600 ton, daha sonra 12,100 tona yükseltildi) ama buna rağmen politik nedenlerle deplasmanları 10.000 ton şeklinde yanlış deklare edildi.

``Deutschland``lar genel olarak zırhlı/kruvazörden ziyade ağır kruvazör kapsamındaydı, buna rağmen büyük gemi olarak düşünüldü. DKM Amiral Scheer ve DKM Amiral Graf Spee, pek alışık olunmayan yüksek kule/köprüsü ve direkleri ile görünüş olarak hak ettiği şekilde modern bir görünümdeydi.

``Deutschland``a€˜ın tasarımının en belirgin özelliği herhangi bir düşman kruvazörünü yakalamak için yeteri kadar hız üstünlüğüne sahipken, onu silahsız bırakacak kadar da yeterli kalibrede -- 280 mm (11 inç) -- olan toplara sahip olmasıydı. Kraliyet donanması ``Deutschland``ları kovalamak için etkili olabilecek üç modernize edilmiş kruvazöre sahipti ; HMS Renown , HMS Repulse ve HMS Hood hız olarak ``Deutschland`` gemilerine eşitti ve daha iyi zırh ve silahlara sahipti. Zamanın bazı I. Dünya Savaşından kalma Japon kruvazörleri de aynısını yapabilirdi. Alman Donanmasının personelleri yeni yapılan gemilerin ``Deutchland`` sınıfı gemilerden daha üstün olacaklarını biliyordu - ilan edilen amaç ``Deutchland`` sınıfı gemilerden altısının yapımının Fransızlar tarafından yapılacağı şeklindeydi, örnek olarak Fransızların kendi a€˜`hızlı zırhlıları`` ``Dunkerque`` sınıfı çizimleriydi- ama geçici bir avantaj için ümit ettiler. Bu avantaj çok uzun olmadı: ``Deutschland`` gemileri maksimum 28,5 knot hıza sahipti ki II. Dünya Savaşı başlarında zaten yavaş olarak düşünülmeye başlanacaktı ve sadece sekiz yıl sonra ilk gemi denize inmişti. Gemiler 30.000 km (18.650 mil) menzile sahipti.

Reichsmarine`nin yerini alan ve mirasına da konan Kriegsmarine gemilerin limitleri hakkında bilgiliydi ve savaş sırasında ``Deutschland`` gemilerini açık denizdeki baskınlarda kullanmayı akıllarına koymuşlardı. Çekişmenin başlarında, Müttfeiklerin Kuzey Atlantik üzerindeki hava açığının kapatmasından, Huff-Duff radyo üçgen ekipmanını ile havadan atılan sentimetrik radarı geliştirmesinden ve konvoylara uçak gemileri ile eskortluk sağlamasından önce ``Deutschland`` gemilerinin hızı ve ağır silahları konvoyların işlerini yapmasını hoşlanmadıkları çarpışmalardan kaçınabildikleri halde oldukça zorlaştırdı. Aslında ``Deutschland``lara kendilerinden üstün güçlerle savaşmamaları emredilmişti

Bu sınıftaki gemiler

`tayken," target="_blank"> 1936, İspanyol iç savaşında ön toplarının taretinde tarafsızlık işareti olan siyah beyaz ve kırmızı şeritlerle boyalı iken.] Bu sınıftaki gemiler teknik olarak aynı olsa da bazı dikkat çekici farklara sahiplerdi kendi aralarında. Örneğin a€˜`Amiral Graf Spee`` en gelişmiş ve en ağır olanlarıydı.

``Deutschland`` / ``Lützow``

Sınıfın ilk gemisinin ismi II. Dünya Savaşının patlamasıyla ``Lützow`` olarak değiştirildi. Haklı olarak bu değişimin sebebi tamamen politikti: ismi ``Deutschland`` (Almanya) olan bir geminin batırılması korkunç olurdu. Genel olarak vatanına yakın bir şekilde Baltık Denizinde hizmet veren gemi Alman birliklerini destekleme görevini üstlenmişti ve savaşın son haftalarına kadar sağ kalmayı başardı.

``Amiral Scheer``

Ticari filolara saldırıda sınıfının en başarılı olanı ``Amiral Scheer``di, Kuzey Atlantikte bir kaç baskın yaptı ve bu baskınlar sırasında Hint Okyanusuna kadar yol aldı. Konvoy HX84`ü kovalarken elverişli bir konumla silahlı ticari kruvazör HMS ``Jervis Bay``i ve bir kaç kargo gemisini batırmayı başardı. 1945`de Kraliyet Hava kuvvetleri (RAF) tarafından Kielde iskelelemişken bombalanması alabora olmasına ve devamında batmasına neden oldu.

``Amiral Graf Spee````Amiral Graf Spee`` 1939 Aralık`ında üç İngiliz kruvazörü tarafından köşeye sıkıştırılmadan önce toplam 50.089 ton olmak üzere dokuz İngiliz kargo gemisini batırdı. River Plate Savaşının takibinde ağır kruvazör HMS ``Exeter`` hasar almasını sağlayarak operasyon dışına çıkmasına neden oldu. Bununla beraber İngilizlerin 6 inçlik kovanları zırhını delemeyip yüzeysel üst gövdesinde hasarlara neden olunca Montevideo limanına saklanmak zorunda kaldı ve orda geçirdiği birkaç gün sonunda ağır kruvazör HMS ``Cumberland`` ve hafif kruvazörler HMS ``Ajax`` ve HMNZS ``Achilles`` ile yaklaşan diğer Kraliyet donanması güçleri ile karşılaşmak yerine 7 Aralık 1939 günü kaptanı Hans Langsdorf tarafından batırıldı (kendisi de üç gün sonra intihar etti).

Ayrıca BakınızDiğer kitaplar

  • Siegfried Breyer, Gerhard Koop, ``The German Navy At War 1939–1945: Volume 1 - The Battleships`` (Savaştaki Alman donanması 1939–1945: Bölüm 1 Zırhlılar) (Schiffer, West Chester, 1989)
  • Bernard Ireland, Tony Gibbons, ``Jane`s Battleships of the 20th Century`` (HarperCollins, New York, 1996) pp. 42-43
  • Dudley Pope, ``Graf Spee: The Life and Death of a Raider`` (Graf Spee: Bir baskıncının yaşamı ve ölümü) (J.B. Lippincott Co., 1956)


LinklerIIDS Alman savaş gemileri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Deutschland Sınıfı Kruvazörler
Deutschland sınıfı kruvazörler