Devasa oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu

MMORPG (Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu), çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyunu türü. 1997 yılından beri gitgide yaygınlaşmıştır.

Devasa oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu

thumb|240px|right|Devasa bi oyun olan World of Warcraft`tan bir resim Devasa oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu, (Multi Massive Online Role Playing Game, MMORPG) dünya üzerinden binlerce insanın internet üzerinden oynadığı oyunlara verilen addır.

Genel BakışBir MMORPG oyununda oyuncular hayalgücüyle yaratılmış gerçekdışı bir dünyada kendilerine belirli karakterler seçerek onu geliştirmek ve oyuna ait amacı yerine getirmek için oynarlar. Bu amaç yalnızca verilen görevleri birlikte yapmak olabileceği gibi ırklar savaşı gibi bir görev de olabilir. Genellikle oyundaki amaç değişik olsa dahi, oyuncuların amacı bir karakteri yapabileceğinin en iyisi yaparak sanal dünyadaki birinci olmaktır.

MMORPG`lerin büyük çoğunluğunda seviye sistemi vardır. Oyuncu deneyim kazandıkça seviyesi artacak, böylece daha yetenekli, daha güçlü olacaktır. Deneyim kazanabilmenin çeşitli yollarından ikisi bilgisayar yönetimli karaketleri (Non-Player Character) öldürmek ya da oyunun içerisinde yer alan görevleri yapmaktır.

Bu tip oyunların mantığı oyuncuların bilgisayara karşı değil birbirlerine karşı oynamalarıdır. Bu nedenle bir çok oyun içerisinde ticaret, takas ve gruplaşma seçenekleri geliştirilmiş bulunmaktadır.

Ona göre.

MMORPG`nin tarihiBu oyun türü ilk önce çeşitli oyuncuların birleşerek yazı tabanlı MUD (Çok Oyunculu Zindanlar) şeklinde oynanmasıyla başlamıştır. Oyuncular birbirine Telnet aracılığıyla bağlanıyorlardı. Oyunların oynanışı rol yapma oyunlarına benziyordu. Daha sonradan geliştirilen grafiklerle birlikte günümüz oyunlarına gelindi.

Günümüzde MMORPGGünümüzde oldukça hızlı ve çabuk gelişen bir oyun alanı olmakla beraber dünya üzerinde halihazırda milyonlara varan üye sayıları bulunmaktadır. Günümüzde oldukça fazla kullanıcıları olan oyunlardan bazıları şunlardır:

oyun-taslak MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG Massive Multiplayer Online Roleplaying Game MMORPG MMORPG Jeu de rí´le en ligne massivement multijoueur MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG Massive Multiplayer Online Role Playing Game MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG Massively Multiplayer Online Role-Playing Game MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMORPG MMOPRG MMORPG

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar