Devlet Sanatçısı

Devlet Sanatçısı, sanata olan katkıları ve yaptıkları hizmetler sonucunda bazı sanatçılara Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen ünvandır.

Devlet Sanatçısı

Devlet Sanatçısı, sanata olan katkıları ve yaptıkları hizmetler sonucunda bazı sanatçılara Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen ünvandır.

Devlet Sanatçısının Hakları

1971’den bu yana Kültür Bakanlığı’nın tavsiyesi, Cumhurbaşkanlığı’nın onayı ile Türkiye’yi dışarıda temsil eden kişilere devlet sanatçılığı ünvanı veriliyor. Bu ünvan ile maaşa bağlanan sanatçılar, 65 yaşında emekli olma hakkı kazanıyor. Sanatçılara yurtdışı seyahatlerinde birtakım ayrıcalıklar sağlanıyor. Ayrıca Devlet Sanatçıları VIP salonlarını kullanabiliyor; devlet törenlerinde de protokolde ağırlanıyor.

Tartışmalar

Devlet sanatçılığı unvanını ilk alan isim Adnan Saygun oldu. Ancak, bu unvanın Saygun’a verilip Cemal Reşit Rey’e verilmemesi, kamuoyunda bir hayli tartışılmıştı. Cemal Reşit Rey, bu tartışmalardan çok sonra 1981’de bu onura layık görülmüştü.

1991 yılında oldukça fazla sanatçıya bu ünvan verildiktan sonra 1998 yılında Kültür Bakanlığı ilk olarak Tekin Akmansoy, Mehveş Emeç, Rengim Gökmen ve Şefika Kutluer’e devlet sanatçısı unvanını verdi. Ancak daha sonra, bu isimlere 85 kişi daha ilave edildi.

Bu kadar çok isme bu unvanın verilmesi, o günlerde kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Aralarında Sezen Aksu, Selim İleri, Fikret Otyam, Nilüfer, Gazanfer Özcan ve Müşfik Kenter gibi isimlerin de olduğu bazı sanatçılar, bu unvanı reddetti.

Bu ünvanın verilmediği ressam Mehmet Güleryüz, devlet sanatçılığının iptali için 2000 yılında mahkemeye başvurdu. Mahkeme, "Devlet Sanatçısı Olacak ve Bu Haktan Yararlanacaklar ile Bunların Nitelikleri ve Seçilmeleri Hakkında Yönetmelik"e dayanarak 89 sanatçıya verilen unvanı oybirliğiyle iptal etti.

Devlet Sanatçıları

1971 Yılında Seçilen Devlet Sanatçıları

1981 Yılında Seçilen Devlet Sanatçıları

* Prof. Nevid Kodallı (Kompozitör)

1987 Yılında Seçilen Devlet Sanatçıları

* Prof. Dr. Nevzat Atlığ (Koro Şefi)

1988 Yılında Seçilen Devlet Sanatçıları

* Aydın Gün (Opera Sanatçısı)

1991 Yılında Seçilen Devlet Sanatçıları

* Necdet Yaşar (Klasik Türk Müziği)

Yanıtlar