devrimci

Devrimci, devrime etkin biçimde katılan ya da onu destekleyen kişidir.

DEVRIMCI (türkçe) anlamı
1. devrim yapan ya da devrime bağlı olan
inkılapçı.
DEVRIMCI (türkçe) anlamı
2. 1 . Belli bir alanda hızlı
3. köklü ve nitelikli değişiklik yapan kimse.
4. 2 . Devrim yapan veya devrime bağlı olan kimse
5. ihtilalci
6. 3 . eskimişİnkılapçı kimse.
DEVRIMCI (türkçe) ingilizcesi
1. adj. revolutionary
2. n. reformer
3. reformist
4. revolutionary
DEVRIMCI (türkçe) fransızcası
1. révolutionnaire
DEVRIMCI (türkçe) almancası
1. n. Revolutionär
2. Umstürzler
3. adj. revolutionär

Devrimci hakkında detaylı bilgi

devrimci ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: devrim

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Afganistan Devrimci Kadın Birliği

Afganistan Devrimci Kadın Birliği, (Farsça: جمعیت انقلابی زنان افغانستان) Afganistan'da kadın hakları ve seküler demokrasi için çalışan bir kadın örgütü.

Devrimci Halk Partisi

Devrimci Halk Partisi, DHP, ideolojisinin PKK`nın Türkiye`deki sol örgütlere yönelik eleştirisinden kaynaklanmasından dolayı, PKK`nın Türk partisi olarak eleştirilen siyasi partidir.

Devrimci Hukuklular Örgütü

Devrimci Hukuklular Örgütü, 30 Ocak 1968`de Deniz Gezmiş`in arkadaşlarıyla birlikte kurduğu sol görüşlü örgüttür.

Devrimci Marksist Kollektif

Devrimci Marksist Kollektif, Komünist Devrim Hareketi (KDH) içerisinde İlker Aktükün çevresinde kümelenen Troçkist gruptur.

Devrimci Sol

Devrimci Sol (kısaca Dev-Sol), 1978 başında Bülent Uluer, Paşa Güven ve Dursun Karataş`ın başında olduğu yasadışı örgütü, Devrimci Yol merkezi ile çeşitli konularda uyuşmazlık içinde olduğunu belirterek ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. İstanbul merkezli grup ...

Devrimci Sosyalist Partisi

Devrimci Sosyalist Partisi (Revolutionary Socialist Party), Hindistan'da 1940 yılında kurulmuş komünist bir siyasi partidir. Partinin Genel Sekreterliği K.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), 1997 yılında kurulmuş bir yasal siyasi partidir. Genel başkanı Şevket Doğan Tarkan`dır. Hiçbir seçime katılmamıştır.

Devrimci Yol

Devrimci Yol hareketi (DEV-YOL), 1974 sonrası THKP-C'nin fikri ve örgütsel olarak devamı niteliğindedir. 1974 affı sonrası eski THKP-C ve DEV-GENÇ kökenli kadrolar geçmişin değerlendirmesini esas alan tartışmalar yürütmüştür.

Milli Demokrat Devrimci

Milli demokrat devrimci ayrı bir kavram, Milli Demokratik Devrimci ayrı bir kavramdır.İkincisinden başlayalım. TİP-MDD bölünmesi gerçekleştiğinde TİP çevresi, Türkiye`deki devrimci adımın doğrudan Sosyalist Devrim değil Milli Demokratik Devrim olduğunu ve Türkiye devriminin hem ...

Türkiye Devrimci Komünist Partisi

İllegal siyasi parti. Kısa adı TDKP.Resim:tdkp.

Devrimci Gençlik

Dev-Genç (Devrimci Gençlik), 1960`ların sonlarında kurulan FKF (Fikir Kulüpleri Federasyonu) içerisinde yer alan devrimci öğrenciler tarafından, dönemin özgünlüğünde kimi fikirsel ve mücadele pratiğine dair ayrılıllar üzerine kurulan üniversiteli gençlik örgütlenmesidir. ...

Devrimci Sosyalist Parti

Devrimci Sosyalist Partisi (Revolutionary Socialist Party), Hindistan'da 1940 yılında kurulmuş komünist bir siyasi partidir. Partinin Genel Sekreterliği K.

Ermeni Devrimci Federasyonu

Ermeni Devrimci Federasyonu (Ermenice: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն Hay Heğapohagan Taşnaktsutün), radikal milliyetçi Ermeni siyasi örgütü. Ermenistan'ın bağımsızlığını sağlamak amacıyla 1890'da kuruldu.