Devrimci Gençlik

Dev-Genç (Devrimci Gençlik), 1960`ların sonlarında kurulan FKF (Fikir Kulüpleri Federasyonu) içerisinde yer alan devrimci öğrenciler tarafından, dönemin özgünlüğünde kimi fikirsel ve mücadele pratiğine dair ayrılıllar üzerine kurulan üniversiteli gençlik örgütlenmesidir. Yasal olarak bir dernek formunda olsa da daha sonraları muazzam bir genişleme göstermiş, yaygınlaşmış ve üniversite dışına da taşmıştır. Emperyalizme, Faşizme ve Oligarşiye karşı mücadele eden

Dev-Genç (Devrimci Gençlik), 1960`ların sonlarında kurulan FKF (Fikir Kulüpleri Federasyonu) içerisinde yer alan devrimci öğrenciler tarafından, dönemin özgünlüğünde kimi fikirsel ve mücadele pratiğine dair ayrılıllar üzerine kurulan üniversiteli gençlik örgütlenmesidir. Yasal olarak bir dernek formunda olsa da daha sonraları muazzam bir genişleme göstermiş, yaygınlaşmış ve üniversite dışına da taşmıştır. Emperyalizme, Faşizme ve Oligarşiye karşı mücadele eden Dev-Genç 70`li yıllar boyunca başta üniversiteler olmak üzere gençliğin içerisinde yer aldığı en geniş kitlesel mücadele örgütü olmuştur. İlk zamanlar içerisinde farklı siyasi ve ideolojik kutuplar olmasına karşın özellikle 1975`ten sonra kendi içerisinde fikirsel ve pratik bir homojenlik taşımaya başlamıştır. İlk sayısı da Kasım 1975`te Emperyalizme ve Oligarşiye Karşı Devrimci Gençlik" adıyla ve "Yaşasın, Gençliğin Devrimci Eyleminin Birliği" kapak yazısıyla yayınlanmıştır. 1980`den sonra dağılmış ve tekrar toparlanması 1980`lerin sonlarını bulmuştur. 1980 sonrasının ilk Devrimci Gençlik dergisi 1990`da yayınlanmıştır.

1990`lar boyunca ve bugün de pek çok devrimci, sosyalist grup, parti vs. Dev-Genç`i kendisine referans göstermekte ve onun mirasına sahip çıkmaktadır. 1975`ten beri çıkan Devrimci Gençlik dergisinin sürekliliği bugün de devam etmektedir.

Dış bağlantı

Devrimci Gençlik

Türkiye`deki komünist partiler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.