Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (kısaca DHKP-C), 30 Mart 1994 tarihinde Devrimci-Sol örgütünün partileşme kararı alması ile kurulmuştur. Örgütün hedefi mevcut anayasal düzeni silah zoruyla yıkarak yerine Marksist-Leninist ilkelere dayalı bir sistem getirmektir.

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi

250px|thumb|right|DHKP/C

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi DHKP-C. DHKP-C 30 Mart 1994 tarihinde Devrimci-Sol örgütünün partileşme kararı alması ile kurulmuştur. DHKP-C, Dursun Karataş`ın Genel Sekreterliğini yaptığı ve Marksist-Leninist İdeolojiyi referans alan bir örgüttür. Örgütün hedefi silahlı mücadele ile Türkiye`de Demokratik Halk İktidarı`nı kurmaktır. ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği`nin "Terör Örgütleri" listesine girmiştir.

1978`de Dursun Karataş tarafından Devrimci Sol (veya Dev-Sol) olarak, Dev-Genç kadrolarından oluşan önceki THKP-C`nin devamcısı olma iddiasıyla kurulan Devrimci Yol`dan ayrılarak kurulmuştur.Ayrılık nedeni olarak Dev-Yol`un silahlı mucadeleyi tasfiye etmeye calışması gösterilmiştir.Her ne kadar THKP-C`nin devamı olarak gösterilse de alakası yoktur.1994`de bir takım PKK lı teröristin Dev-Yol`un içine sızmasıyla örgüt bu hale gelmiştir.Kısacası örgüt`ün ne dev yol ile ne de Mahir Çayan`ın kurduğu THKC ile alakası vardır.

1993 Eylül`ünde başını Bedri Yağan`ın cektiği ağırlıkla örgütün avrupa kadrosundan oluşan bir grup tarafindan örgütün genel sekreteri Dursun Karataş`ın tutuklanması suretiyle başarısız bir darbe girişimi yapıldı.Darbe gerekçesi olarak örgütün iyi yönetilmediğini ve örgüte yönelik yapilan polis operasyonlarını ileri süren grup iddialarını kanıtlıyamadığı için kitle tabanı bulamayarak süreç içerisinde dağıldı.

Parti-Cephesi isminin anlamı şuradan gelir: "Parti" grubun politik aktiviteleriyle ilgilenirken, "Cephe" de grubun silahlı alandaki faaliyetleriyle ilgilenir. Hareketin ideolojisine göre bu ikisi teorik olarak ayrıdır.

Grup, Marksist-Leninist kökenli bir ideolojiye sahiptir ve kendisini ABD ve Nato karşıtı olarak gösterir. Türkiye devletinin Batı emperyalizminin kontrolü altında oduğunu savunur ve bu kontrolü şiddete başvurarak yıkmayı hedefler.

Aktivitelerini büyük ölçüde bağışlardan sağlar. İlk olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Ekim 1997`de terörist bir organizasyon olarak nitelendirilmiştir.

Başlıca müttefikleri Uluslararası Dayanışma (Solidarieta Internazionale, İtalya) ve FKHC (Filistin´in Kurtuluşu için Halk Cephesi)`dir.

Örgütün baslica eylemleri; 9 ocak 1996`da Sabancı Center`ın 25. katında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı,Toyota SA genel müdürü Haluk Gürgön ve başkanlık sekreteri Nilgün Hasefe`nin öldürülmesi. 22 temmuz 2005`te Dersim (Tunceli),Hozat ilçe merkezi teröristlerce basildı. 4 Kasım 2005`te İstanbul- Alibeyköy ilçe merkezi baskını.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar