Diana Frances Spencer

Çocukları:Galler Prensi WilliamGaller Prensi HarryTam adı:Diana Frances SpencerAs a titled royal,Diana held no surname ,but, when ``was`` used , it Mountbatten-Windsor

Diana'''Geller Prensesi'
Eşi:Galler Prensi Charles(1981-1996)


Diana, Galler Prensesi (Charles Diana;Kızlık adı ní©e Spencer ailesinden, 1 Temmuz 1961-31 Ağustos 1997) Galler Prensesi Charles`in ilk eşi idi. Oğulları Prens William ve Harry, Birleşik Krallık ve ona bağlı on beş ülkenin tacına varis olarak ikinci ve üçüncü sıradadır.

İlk Yılları

Diana Frances Spencer İngiliz aristokrasisi içinde doğdu. Edward John Spencer`in en genç kızıydı. Annesi Althorp Viskontesi Frances, babasının ilk eşi idi. İngiltere, Norfolk`ta, Sandringham Park House`da doğdu. Percy Herbert (kilise rektörü ve Norwich ve Blackburn eski piskoposu) tarafından St.Mary Magdalene klisesinde vaftiz edildi. Diana dört kardeşe sahipti:
 • The Lady Sarah Spencer (19 mayıs 1955 doğumlu)
 • The Lady Jane Spencer (11 Şubat 1957 doğumlu)
 • The Honourable John Spencer (12 Ocak 1960 da doğdu ve öldü)
 • Charles Spencer (20 Mayıs 1964 doğumlu)
Eşinden boşanan Frances Spencer, Diana`yı ve bir kardeşini de alarak Londra`da Knightsbridge`deki bir apartman dairesine taşındı. Aynı yılın noelinde babalarını görmeye giden Spencer kardeşleri Edward John Spencer annelerinin yanına gödermeme kararı aldı. Frances Spencer dava açsa da eski eşinin nüfuzu nedeniyle çocukları geri alamadı.

1975 yılında büyük babalarının (7. Earl Spencer, Albert Spencer) ölümünden sonra babaları 8. Earl yeni Kont olunca, Diana`da Lady ünvanını kazandı ve Lady Spencer oldu. 1976 yılında Edward John Spencer romantik kitaplarıyla ün yapmış Barbara Cartland`ın tek kızı Raine (Dartmouth Kontesi) ile evlenince, Diana için Glasgow, İskoçya`ya taşınan annesinin ve İngitere`deki babasının evleri arasında gidip gelen parçalanmış bir yaşam başlamış oldu.

Kraliyet Mirası

Diana, kökeni Stuart`lardan gelen aristokrat bir aileye mensuptu[1] Anne tarafında İrlandalı, İskoçyalı, İngiliz ve Amerikan atalarına sahipti. Büyük ninesi New York`lu zengin bir mirasyedi olan Frances Work`tu. (d. 27 Ekim 1857 - ö. 26 Ocak 1947)

Baba tarafından Diana, evlilik dışı dört oğlu yoluyla İngiltere Kralı 2. Charles`ın soyundan geliyordu. Bu dört kişi:
 • Henry Fitzrey,Grafton 1.Dükü, Clevend 1. Düşeşi Barbara Villiers`in oğlu.
 • Charles Lennox, Lennox ve Richmond 1. Dükü, Portsmouth 1. Düşesi Louise de Kí©rouaille`in oğlu.
 • Charles Beouclerk, Nell Gwyn`in oğlu
 • James Crofts-Scott, Monmounth 1. Dükü, meşhur bir ayaklanmanın lideri, Lucy Walter`in oğlu.


Diana`nın dikkate değer ataları 1. Robert (the Bruce) ve İskoç Kraliçesi Mary; Mary Boleyn, Lady Catherine Grey, Maria de Salina, John Egerton ve James Stanley (7. Derby Earl`ü)`dir.

Spencer`ler yüzyıllardır Kraliyet ailesi ile yakın ilişki içinde olmuşlardır. Diana`nın anne tarafından büyük annesi, Ruth, Lady Fermoy, Kraliçe Elizabeth`in (d. 4 Ağustos 1900 - ö. 30 Mart 2002) uzun süre arkadaşı ve yardımcısı idi.

Aktör Oliver Platt ikinci kuzenidir. Diana ayrıca favori aktristlerinden biri olan Audrey Hepburn`ün kuzenidir. Diğer dikkate değer kuzenleri Humphrey Bogart ve III. Rainier`dır.

Eğitim

O dönem,West Heath Girls` School a devam eden Diana,daha sonra Rougemont ,İsviçre`de bulunan Institut Alpin Videmanett `e kaydoldu.Bu sırada henüz 16 yaşında olan Diana ,ileride eşi olacak kişiyi ilk kez ablası Lady Sarah`ın flörtü olarak tanıdı.Londra`ya dönmeyi çok isteyen Diana`nın ısrarlarına dayanamayan ailesi kızlarının üç ev arkadaşıyla birlikte Londra`da bir dairede yaşamasına izin verdiler.Yemek yapmaktan nefret etmesine rağmen yemek kursuna ve Kensington`daki ``Madame Vacani`s Dance Academy`` ye giden Diana ,daha sonra `` Young England Kindergarten `` Hemşirelik okulunda iş bulur.

Evlilik

Prens Charles`in aşk yaşamı ve çeşitli göz alıcı ve cazibeli aristokrat kadınlarla ilişkileri daima basının spekülasyonlarına konu oluyordu.Prens Charles otuz yaşında evlilik için artan bir baskı altındaydı.Yasal olarak tek istek gelinin Katolik Kilisesi`inden olmamasıydı.Geleneklere göre Protestan olması ve İngiltere Kilisesi`nin üyesi olması gereken gelinin soylu bir ailenini mensubu olması da tercih sebebiydi.Tüm bu özellikleri taşıyan Diana`nın Prens Charles`le evliliğine Spencer`ler ve Kraliyet Ailesi sıcak bakıyordu.Çünkü bu evlilik İngiliz hanedanın gelecek planları ve milenyumun eşiğinde ciddi bir krize düşen İngiliz halkının nostaljik düşleri için de umuttu.

Nişan ve evlilik

Nişanları 24 Şubat 1981 de resmiyet kazandı.Sonunda 29 Temmuz 1981 de tüm dünya,televizyonlardan naklen verilen St.Paul Katedrali`nde gerçekleştirilen düğün töreni için ekranları başına geçti.Yaklaşık bir milyar kişinin izlediği törende,20 yaşındaki Daina `nın uatangaçlığı gözlendi.Dünya liderlerinin davetli olduğu törende Diana,Cantebury Başpiskoposu`nun onayıyla Galler Prensesi oldu.Gelecekte Birleşik Krallık tahtının Kraliçesi olacaktı.Diana`nın babası o gün BBC kameralarına ``Yüzyıllardır Spencer Ailesi`nin Monarşiye değerli katkıları olmuştur.Eminim bu günden itibaren geleneğimizi Diana yaşatacak,içten sadakatiyle Kraliyet Ailesi`ne eşsiz hizmetlerde bulunacaktır.`` şeklinde konuşmuştur.

Linkler

 • Concert for Diana website [2]
 • Funeral and Eulogies for prencess Diana.[3]


İç Kaynaklar

 • Prenses Diana için anma töreni[4]
 • Prenses Diana`nın biyografisi [5]


ReferansKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  dünyanın sevdiği prenses..onu hiç unutmayacağız..rahat uyu güzel prenses

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Diana Frances Spencer ilgili konular

 • Genelkurmay Başkanları

  Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanları listesi.
 • Ahnentafel

  Ahnentafel (Almanca "ata tablosu") veya Ahnenreihe ("atalar dizisi"), kişinin atalarını belli bir sırada listelemeyi sağlayan soybilimsel bir num
 • Diana Spencer

  Diana, Galler Prensesi (Diana;As a titled royal, Diana held no surname, but, when one ''was'' used, it was Mountbatten-Windsor Kızlık adı
 • Galler Prensi Charles

  Charles Philip Arthur George Mountbatten (d. 14 Kasım 1948, Buckingham Sarayı, Londra, İngiltere), Galler Prensi ve İngiltere Kraliçesi II. Eliza
 • Gizli Gerçek

  Gizli Gerçek (2000) Robert Zemeckis'in yönettiği, olağanüstü gerilim filmidir. Başrollerinde Harrison Ford ve Michelle Pfeiffer yer almıştır
 • Henry Mountbatten-Windsor

  Prens Henry, tam adıyla Harry Charles Albert David (d. 15 Eylül 1984) İngiliz kraliyet ailesi mensubu, Galler Prensi Prens Charles ve Diana Frances