Diastolik-Sistolik değer

Tansiyon arteriyel sistolik ve diastolik olmak üzere iki bileşenden oluşur. Sistolik değer, kalp kasıldığında kalbden damarlara doğru atılan kanın damar duvarında yaptığı basınçtır.

Diastolik-Sistolik değer

200px|right|thumb|Kan basıncını ölçmek için kullanılan analog ve


Tansiyon arteriyel ``sistolik`` ve ``diastolik`` olmak üzere iki bileşenden oluşur. Sistolik değer, kalp kasıldığında kalbden damarlara doğru atılan kanın damar duvarında yaptığı basınçtır. Diastolik değer ise kalp gevşediğinde hala damar duvarında mevcut olan basınçtır.

Yazılırken ``sistolik`` kan basıncı değeri/``diastolik`` kan basıncı değeri şeklinde yazılır ve birimi milimetre civadır. Halka arasında bilinen adıyla ``Büyük tansiyon``(sistolik) ve ``Küçük tansiyon``(diastolik)dir. Sistolik ve diastolik basınclar arasındaki farka "Nabız Basıncı" denir.

Tansiyonun normal değeri 140/90 mmHg nın altındaki değerlerdir. Bu ve bunun üzerindeki değerler "Hipertansiyon" olarak, altındaki değerler ise "Hipotansiyon" olarak adlandırılırlar ve hastalık olarak kabul edilir. Yüksek Tansiyon (hipertansiyon) çok sık görülen ve yaşla birlikte görülme sıklığı artan bir tehlikli bir hastalıktır.

Ayrıca bakınıztıpUyarı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar