didim

Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir.

DIDIM (türkçe) anlamı
1. Aydın iline bağlı ilçelerden biri.

Didim hakkında detaylı bilgi

Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir, yüzölçümü 402 km'dir. 2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 37.395 kişi yaşayan ilçede 3 bağlı belediye ve 5 köy bulunmaktadır.

Didim ilçesinin ilk yerleşim izleri Neolitik Devre (M.Ö. 8000) uzanır. M.Ö. 16. yüzyılda Miken, Giritliler ve daha sonra da Aka kolonilerinin varlığı görülür. Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra ilk olarak Karia olarak anılan bu bölge Türklerin eline geçmiştir. 1. Haçlı Seferlerinin ardından yeniden Bizans'ın eline geçti.1261 yılından sonra Karia’da Menteşe Beyliği'nin kurulmasıyla Didim ve çevresi bu beyliğin içine alınmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında varlığını "yeronda - yoran" ismi ile sürdürmüstür. 1955 depreminden sonra önceleri halk arasinda "HiSAR" olarak da adlandırılan YORAN devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra "YENiHiSAR" adını almıştır. Sonrasında isim benzerliğine meyil vermemek için dünya üzerinde sadece bir yerde blunan ve kök olarak "DIDYMAION"'dan gelen "DIDIM" olarak yenilemiştir.

9 Mayıs 1990 tarihine kadar Didim ve çevresi Söke ilçesinin bir parçası iken bu tarihte yayınlanan bir kanunla Yenihisar kasabası merkez olmak üzere Akbük, Ak-Yeniköy beldeleri ile Balat, Batıköy, Denizköy ve Yalıköy köyleri ve Milas ilçesinden alınan Akköy ile ilçe olmuştur. 1999 yılında Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir.

İlçe ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır. Tarla ürünlerinden buğday ve pamuk birinci sırayı almaktadır. Hayvancılık tüketim ihtiyacını karşılayacak kadar olup, özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önde gelmektedir.

Yaz aylarında önemli sayıda turistin ziyaret ettiği ilçede, ekonomi olumlu yönde etkilenmektedir.

Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 37395'dir. Bunun 25699'si ilçe merkezinde, 11696'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; ? belde, ? köy ve ? mahalleden oluşmaktadır.

didim nerede?

didim haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Koray Avcı tarafından söylenen didim adlı şarkının sözleri.

ne de güzel olurdu
ayrılık olmasaydı
aklıma geldiğinde
gözlerim dolmasaydı
ayrılıklar zamansız
acıtır yüreğimi
bu dert böyle amansız
yakıyor ciğerimi
güneş batarken,
ay tutarken bulutları
denizler ağlamaz mı
silerken umutları
dalgasız bir denizim
kavuşmuyor ellerim
zamansız vedalarda
alışıyor gözlerim
‘neden yine hatırladım ki seni
ne oldu da geldin aklıma
rastlamaktan korktum ama bırakmadım anılar şehrini
kuru akşamlara inat ettim
giydiğim kazakları attım, çırılçıplak gezdim
ne oldu da geldin aklıma
acı insana masumiyet verir derdim hep
doğruymuş
küçük mutlulukları dostların neşelerinde bulursun
felaket olur sana gülmek
unutamazsın işıklar söndüğü zaman
neden geldin ki şimdi sen aklıma
delilere gülerdim yerli yersiz
sonra oturur kendim delilik ederdim
deli olmak da varmış işin ucunda
var olduğun için komik gelir insanlara
ve sen güldürürken zorla ağlattırıyor sözlerin
şarkılar inatla söylüyor yalnızlığını
neden geldin ki şimdi sen aklıma
ne güzel içiyordum bu akşam
denizlere dalga olmuşum ki
ne gariptir ki yağmurlu didim bu akşam
ne oldu da geldin aklıma
sen inat ettinmi yaparsın bilirim
getirip de yorma aklını boşuna
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Akköy, Didim

Akköy, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı bir köydür.

Akköy Köyü, Didim

Akköy, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı bir köydür.

Didim, Aydın

Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüzölçümü 402 km'dir. 2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına ...

Denizköy, Didim

Denizköy, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı bir köydür.

Akbük, Didim

Akbük, Aydın'ın Didim ilçesine bağlı beldedir. Belediyesi 1991 yılında kurulmuştur.

Balat, Didim

Balat, Aydın'ın Didim ilçesine bağlı bir mahalle.

Batıköy, Didim

Batıköy, Aydın'ın Didim ilçesine bağlı bir mahalle.

Altınkum, Didim

Altınkum, Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan bir tatil yeridir. İdari yapı olarak Didim (Aydın) ilçesine bağlıdır. 3 ana plaja sahiptir. İngiliz ve Türk turistler tarafından tercih edilmektedir. Türk ve İngiliz yemekleri sunan bar ve restaurantlara sahiptir. Bu restaurantların ...

Karia

Karyalılar MÖ 2. binyılın sonlarından itibaren güneybatı Anadolu'da varlıkları bilinen ve Karya uygarlığını kurmuş kavim. Başkentleri başlangıçta Mylasa'da (Milas) iken, MÖ 4. yüzyılda Mausolus tarafından Halikarnas'a (Bodrum) taşınmış, ancak Mylasa önemini korumuştur.

Arkeoloji

Arkeoloji (Yunanca arkhaio "eski" ve logos "bilim"), insanın geçmişini, geride bıraktığı maddi kültür belgelerine dayanarak inceleyen bilim dalı. Maddi kültür belgesi, uygarlık tarihinin başlangıcından, yani insanoğlunun ilk aleti yarattığı andan bu güne değin, gene insanın ...

Bodrum

Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yöredir.Homeros'un ...

Kuşadası

Kuşadası, Aydın iline bağlı bir ilçedir. İl merkezine 71 kilometre uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Milli Park'ın bulunduğu Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi, İzmir, Efes, Meryemana, ...