Diego Velázquez

Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (d. 6 Haziran 1599 – ö.

Diego Velázquez

thumb|250px|right|Velázquez`in kendi portresi, 1643

Diego Rodriguez de Silva y Velazquez (6 Haziran 1599, Seville - 26 Haziran 1660) modern resmin temelini atmış olan ünlü İspanyol ressamdır.

Hayatı

Velazquez dil öğrendi, felsefe okudu, resim dersleri aldı. Ressam olarak kısa zamanda ün sağladı. ``Saka`` o günlerde, Serville`de yaptığı resimlerdendir. 1623`te Velazquez ailesiyle birlikte Madrid`e gelip yerleşti. Kral Philip IV`ün ilgisini çekerek dostluğunu kazandı. Hayatının sonuna kadar da ondan yardım gördü. 1628`de Flaman ressam Peter Poul Rubens Madrid`e gelince, Kral Philip bu büyük sanatçıya İspanya`daki sanat eserlerini gezdirmek görevini Velazquez`e verdi. Ertesi yıl ise Velazquez`i İtalya`ya gönderdi. Aylıklarını kesmediği gibi, yol parasını da üstüne eklemişti. Sanatçı orada Michelangelo, Raphael gibi İtalyan ressamlarının eserlerini kopya ederek bir zaman çalıştı, o arada kendi için birkaç resim yaptı.

1631`de Madrid`e dönen Velazquez Kral Philip`in sarayında ressamlığa devam etti. Kralın, kral ailesinin, saraydakilerin potrelerini yapıyordu. Konusunu tarihten alan ``Breda`nın teslim oluşu`` ile bir din resmi olan ``Haça Gerilme`` de o günlerde yaptığı ünlü tablolardandır.

left|300px|thumb|`` Meninas``, 1656] İspanya`da bir sanat akademisi kurulmasına karar verilince, Velazquez eser satın almak üzere ikinci kez İtalya`ya gönderildi. Papa artık ünü iyice yayılmış olan sanatçıyı çok iyi karşılayarak bir portresini yaptırdı. Bu portre, ressamının yeni bir sanat arayışına yöneldiğini gösteren ilk eser oluşuyla da önemlidir. 1651`de İspanya`ya dönen Velazquez yeniden saray resimlerine başladı. Bunlar arasında en ünlüsü küçük prenses Margarita Maria`nın ``Las Meninas`` adlı tablosudur.

} 1659`da Philip, Velazquez`e şövalye unvanı verdi. Bu unvan onu Engizisyon baskısından kurtararak rahat rahat çalışmasını sağladı. 1660`da İspanyol prensesi Maria Theresa ile Fransa Kralı Louis XIV`ün düğün hazırlıklarını idare etti. Düğünü sanat yönünden zenginleştirdi. 26 Haziranda Madrid`e döndü, 31 Temmuza kadar hastalandı. Bu hastalıktan kurtulamayarak 6 Ağustos 1960`da ölen sanatçı San Juan Kilisesinin bahçesine gömüldü.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar