Dijital Televizyon

Dijital televizyon (DTV), analog sinyalleri kullanan önceki analog televizyon teknolojisinin aksine, dijital kodlama kullanarak televizyon görsel-işitsel sinyallerinin iletilmesidir. Geliştirildiği sırada yenilikçi bir gelişme olarak kabul edildi. 1950'lerde siyah-beyaz ve renkli televizyondan bu yana televizyon teknolojisindeki ilk önemli evrimi temsil etti. Modern dijital televizyon, analog TV'den daha yüksek çözünürlüklü (HDTV) aktarılır. Analog TV'nin daha dar formatının aksine tipik olarak geniş ekran en boy oranı (genellikle 16: 9) kullanır. Kıt radyo spektrumu alanını daha ekonomik kullanır; tek bir analog kanal ile aynı bant genişliğinde yedi kanala kadar iletebilir ve analog televizyonun yapamadığı birçok yeni özellik sağlar. Analogdan dijitale geçiş 2000'li yıllarda başladı.

Dünya ülkelerinde yaygın olan dijital televizyon yayın standartları bunlardır:

  • Digital Video Broadcasting (DVB-T dijital karasal televizyon, DVB-T2, DVB-S uydu, DVB-S2, DVB-S2X, DVB-C kablo, DVB-C2, DVB-H, DVB-NGH, DVB-T2-Lite, DVB-SH uydu) - dünyanın birçok ülkesinde kullanır.
  • ATSC (ATSC 2.0, ATSC 3.0, ATSC-M/H) - Kuzey Amerikada kullanılır.
  • ISDB (ISDB-T, ISDB-T International, 1seg, ISDB-Tmm, ISDB-Tsb (dijital radyo), ISDB-S (dijital uydu), ISDB-S3, ISDB-C (kablolu televizyon) - Güney Amerika, Japonya ve birkaç Afrika ülkesi kullanır.
  • DTMB (DTMB, DTMB-A, CMMB) - Çin ve Pakistan kullanır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.