Dilek Zaptçıoğlu

Dilek Zaptçıoğlu (d. 1960, İstanbul), Türk gazeteci ve yazar.

Dilek Zaptçıoğlu (d. 1960, İstanbul), Türk gazeteci ve yazar.

Öğrenim hayatı

İstanbul Tepebaşı`nda doğdu. Aslen İzmirlidir. Babası Uzakyol süvarisi Yusuf Ziya Zaptçıoğlu, annesi Mürüvvet´tir. Kadıköy, Fenerbahçe-Dalyan`da büyüdü. Kızıltoprak Zühtüpaşa İlkokulu`ndan sonra İstanbul Alman Lisesi`ne girdi. Hazırlık sınıfını okudu ve Almanca öğrendi.

1971 ve 1976 yıllarında ortaokulu ve lisenin ilk yılını Hamburg`daki Heinrich Hertz Gymnasium`da okudu. Geri döndüğü Alman Lisesi`nden sonra Boğaziçi Üniversitesi ve Göttingen Üniversitesi Tarih Bölümleri`nde öğrenim gördü.

Çalışma hayatı

1985`de Cumhuriyet Gazetesi bünyesindeki Çağdaş Yayıncılık`ta çıkan "Bizim Almanca" dergisinde gazeteciliğe başladı. Fatma Arığ ve Tuba Tarcan (Candar)`la çalıştı. 1987`de aynı derginin yayın yönetmeni oldu. Cumhuriyet Dergi`de, Bilim Teknik ekinde yazıları yayımlandı ve Orhan Bursalı`yla çalıştı. Cumhuriyet Bilim Teknik Eki`ne ekolojinin ne olduğunu anlatan Türkiye`nin ilk "Yeşil Sayfa"sını hazırladı.

1989 ve 1998 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi Almanya muhabiri oldu. Bu dönemde kısa süreyle Yeni Yüzyıl Gazetesi`nde çalıştı. Alman medyasına yazmaya başladı. Liberal sol günlük gazete Berlin Tagesspiegel`de yorumlar yazdı, Hür Berlin Radyosu`nda (SFB) muhabirlik ve yorumculuk yaptı. 1998`de döndüğü İstanbul`da Yeni Binyıl`da kısa dönem gazeteciliği sürdürdü.

1999 İzmit Depremi`nin ardiıdan İstanbul Belediyesi`ne I. Deprem Sempozyumu`nun hazırlanmasında yardımcı oldu. Yüzbinlerce dağıtılan ve deprem hakkında bilgi veren bir deprem kitapçığı hazırladı.

Türkiye`den Alman medyasına yine gazeteci olarak çalışmaya başladı. Die Zeit, GEO, Internationale Politik, Tageszeitung, Emma gibi yayın organlarında yazdı.

Financial Times Deutschland ve WDR radyolarının (Funkhaus Europa) muhabiridir. Başta Berlin`de yayımlanan günlük liberal sol Die Tageszeitung olmak üzere haftalık Die Zeit, aylık GEO, Brigitte, Emma gibi yazılı Alman medyasına, internette Spiegel Online ve Qantara haber ve web portallarına serbest yazılar hazırlamaktadır. Die Tageszeitung bünyesinde "istanbulblog" adı altında bir weblogu vardır.

1998 yılında Stuttgart`taki Thienemann`dan bir romanı yayımlanmıştır. Almanca yazdığı ``Der Mond isst die Sterne auf`` (``Ay Yıldızları Yer``), 1999 Gustav Heinemann Barış Ödülü`ne layık görülmüştür. Kitap Random House/Bertelsmann Yayınevi`nin 3. baskısındadır. Bir baba-oğul ilişkisini anlatan roman edebiyat ders kitabı olarak da okutuluyor.

2002`de Frankfurt ve New York`taki Campus Yayınevi ``Die Geschichte des Islam`` (``İslam`ın Öyküsü``) adlı kitabını yayımlamıştır. Kitap, Müslüman olmayan Batılılara ve özellikle genç okurlara veya üniversitelilere İslam tarihini ve sorunlarını anlatır. Alman Katolik Kilisesi Başpiskoposlar Heyeti`nin 2003 yılı için genç okurlara tavsiye ettiği 10 kitaptan biri seçilmiştir.

2005`te yine Frankfurt`ta ``Türken und Deutsche`` (``Türkler ve Almanlar``) başlığı altında politik-kültürel denemeleri yayımlandı.

Mair/Dumont Yayınevi`nin turizm kitaplari dizisi Marco Polo`nun İstanbul, Türkiye, Ege ve Akdeniz ciltlerinin yazarlarİndan biridir. Merian Yayınevi`ne 2007`de bir ``İstanbul`` kitabı yazmıştır. Bu kitap 2008 yılında yayımlanacaktır.

Almanca`dan Türkçe`ye ve Türkçe`den Almanca`ya kitap çevirmektedir. İlk edebiyat çevirisi Alfred Andersch`in ``Zanzibar ya da Son Neden`` adlı romanıdır. Hermann Kesten`in ``Gernikalı Çocuklar`` adlı romanının çevirisi yayımlandı (1982). Türkçe`ye çevirdiği başka kitaplar arasında ``Filipinler``, ``Olof Palme``, ``Henry Toulouse-Lautrec`in Hayatı``, ``Jakob Arjouni romanları``, ``Resmin Tarihi``, ve ``Michelangelo`` yer alıyor.

Almanca`ya yaptığı kitap çevirileri arasında Gündüz Vassaf`ın ``Daha Sesimizi Duyurmadık`` adlı deneme kitabı, İzmit depreminden sağ çıkan Melis Özcan`ın ``45 saniye`` gibi çalışmalar vardır. Behiç Ak`ın Cumhuriyet`teki "Kim Kime Dum Duma" adlı çizgilerini çevirerek Almanya`da yayımlamıştır.

Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce konuşan Zaptçıoğlu, orta düzeyde Fransızca bilir.

Özel hayatı

Oğlu Can 1993 yılında Berlin`de doğdu.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Dilek Zaptçıoğlu ilgili konular

 • Dilek

  Dilek - Kastamonu ili Taşköprü ilçesinin köyü
 • Dilek kipi

  Dilek kipleri veya tasarlama kipleriProf Dr. Muharrem Ergin. ''Üniversiteler için Türk Dili''. sf 296. Bayrak Yayınevi. İstanbul. 2009.; Türkçe
 • Ertuğrul Dilek

  1935 yılında Manisa’da doğdu. 1952 yılında hakemliğe başlayan Dilek, 1970'te FIFA kokartı taktı. 1956 yılında Manisa Bölgesi hakemi, 196
 • Dilek Zaptçıoğlu

  Dilek Zaptçıoğlu (d. 1960, İstanbul), Türk gazeteci ve yazar.
 • Bir Dilek Tut Benim İçin

  Bir Dilek Tut Benim İçin şu anlamlara gelebilir:
 • Dilek Kutusu

  ''Dilek Kutusu/Dilek Taşı'', 1978 tarihli Türk filmi.
 • Dilek Pamirtan

  Dilek Pamirtan (d. 11 Eylül 1971, İstanbul), Türk dizi oyuncusudur.