Ding Junhui

Ding Junhui (Çince:丁俊晖http://www.bookrags.com/wiki/Ding_Junhuid.1 Nisan 1987 Yixing Jiangsu Çin) Çinli snooker oyuncusudur.Ronnie O'Sullivan tarafından bir değil birçok kere Dünya Şampiyonu olacağını söylemektedir.

Snooker'a Başlaması

Bilardoya çok meraklı olan Ding Junhui'nin babası(ki kendisi bir ayakkabı satıcısıdır), bir gün sokağa konmuş bir bilardo masası üzerinde oğluyla oyun oynamayak isteyince Ding'in olağanüstü yeteneğini farkeder. Ardından çin milli snooker takımının bulunduğu ilde 5m2 lik bir daireye taşınırlar. Hatta bunun için de evlerini satarlar. Eleman orada alır yürür.

Genç Yılları

Ding Junhui ilk yıllarında Asya 21 yaş Altı Snooker turnuvasını kazanmış ve daha o zamanlardan kendinin çok iyi bir snooker oyuncusu olduğunu ispatlamıştır.

Profesyonel Kariyeri

Ding Junhui ilk sıralama turnuvası şampiyonluğunu 2005 yılında Steve Davis karşısında almış, o maçı 10-6 kazanmıştır.Daha sonrada yine 2005 yılında UK Şampiyonası'nı ve 2006 yılında da Kuzey İrlanda Kupası'nı kazanmıştır.Davet turnuvaları olarak ise kendi evinde Jiangsu Klasik ve John Higgins'in düzenlediği Dünya Snooker Serileri Varşova ayağını kazanmıştır.

Özel Hayatı

İngiltere'de annesiyle beraber yaşamaktadır. Sponsor desteği sayesinde snookera başlamasını sağlayan babasına Çin'de 26 masalık bir snooker salonu açmıştır. ==Kazandığı TurnuvalarSıralama Turnuvaları * Çin Açık - 2005 * Birleşik Krallık Şampiyonası - 2005 * Kuzey İrlanda Kupası - 2006

Diğer Turnuvalar

* Jiangsu Klasik - 2008 * Dünya Snooker Serileri Varşova - 2008 == Referans } Kaynak == * Ding Junhui profili *

}

}

}

}

}

}

}

}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.