Diodorus

Kısaca: Diodorus (Yunanca: Διόδωρος Σικελιώτης), yaklaşık MÖ 90– MÖ 30, yılları arasında yaşamış Sicilya - Agyrium doğumlu Yunan tarihçidir. Bibliotheke Historike (Tarih Kitaplığı) adlı eseriyle ünlüdür. ...devamı ☟

Diodorus (Yunanca: polytonic|Διόδωρος Σικελιώτης), yaklaşık M.Ö. 90– M.Ö. 30, yılları arasında yaşamış bir Yunan tarihçidir.

Jerome ``Kranikon`` adlı eserinde Diodorus`un M.Ö. 49 yılında tanındığını söyler, bu tarih Diodorus`un kendi ifadeleri ile de desteklenir. Diodorus`un bahsini ettiği ilk tarih M.Ö. 60 ve M.Ö. 56 yılları arasında 180. Olimpiyat`ta Mısır`a yaptığı gezidir. Bu gezide dikkatini ilk çeken olay Mısırlılar için o dönemde kutsal sayılan bir kediyi kazara öldürmüş olan bir Romalının, halk tarafından istenen idamı olmuştur. Eserinde yazdığı son olay ise Augustus`un kendisine savaşta yardım etmeyi reddeden Tauromenium kentinden aldığı intikamdır. Diodorus bunların haricinde seyahat ettiği 30 yıl boyunca Asya ve Avrupa`yı gezmiş, bir çok badire atlatmıştır. Yollarda geçirdiği 30 yılını tarihi en iyi biçimde yazmaya adadığını söyler.

Diodorus gezmiş olduğu süre boyunca Mısır, Mezopotamya, Hindistan, Arabistan, Kuzey Afrika, Yunanistan ve Avrupa coğrafyaları ile ilgili kitaplar yazmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.