Diplomasi oyunu

Diplomasi oyunu, 1950'lerde salon oyunu olarak başlayan ve Avrupa haritası üzerinde oynanan I. Dünya Savaşı simulasyonudur.

Diplomasi oyunu

thumb|350px|3 harfli ülke kodları ile oyun tahtası

1950`lerde salon oyunu olarak başlayan Diplomasi oyunu, Avrupa haritası üzerinde oynanan Birinci Dünya Savaşı simulasyonudur. Oyunun birçok değişik versiyonu bulunmakla birlikte, orijinalinde ülkeleri temsil eden yedi kişi ve oyunu yöneten bir hakemle oynanmaktadır.

Kişiler kura ile Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, İtalya, Rusya ve Türkiye`yi seçmektedir. 1900 yılı ile başlayan oyunda ülkeler, her yıl için ilkbahar ve sonbahar olmak üzere toplam iki hamle hakkı elde etmektedir. Kışları elde ettikleri merkez kadar orduya üretme imkanı olan ülkeler satranç vari bir düzen içinde hareket etmektedir.

Oyun genelde oyuncular arasındaki yoğun iletişime dayanmaktadır. Başka ülkelerin desteğini aramak ve karşılığında destek vadederek başlar. Müttefiksiz oyunu kazanmak zor olduğu gibi belli bir dönemde bazı müttefiklerden kurtulmak da zorunlu hale gelebilir. Dolayısıyla oyunda vaadleri tutup tutmamak serbestir. Diplomatik iletişimler kapalı yapıldığından, oyun ilginç bir politika çemberi içinde dönmektedir.

Kuzey Amerika`da popüler olan Diplomasi oyunu, özellikle Almanya ve Fransa`da da büyük ilgi görmektedir. İnternete uyarlanan oyun için özel internet sunucuları kurulmuştur. Katılımı ve oynaması ücretsiz olan oyun genelde haftada bir ya da iki hamle halinde oynanmaktadır ve oyun bu sebepten ötürü birkaç ay sürebilmektedir.

Risk oyununa benzese de zar kullanılmayıp, başlıca iletişime dayalı olması yüzünden farklı bir kategoridedir. Eski ABD başkanlarından John F. Kennedy`nin severek oynadığı bilinir. Henry Kissinger`nda oynadığı rivayet edilir.

Linkler}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar