Dirce

Kısaca: Dirce (Eski Yunanca; Δίρκη, (Dirke şeklinde okunur), modern Yunanca telafuzu Dirki şeklindedir ve "çift" ya da "yarık" anlamına gelir) Yunan mitolojisinde Lycus'un karısı ve Zeus tarafından hamile bırakılan Antiope'nin teyzesidir. Utanç içindeki Antiope Sicyon Kralı Epopeus'a kaçmıştır ancak Lycus tarafından zorla geri getirilirken, yolda bir mağarada gizlice ikiz çocuk doğurur. ...devamı ☟

Dirce
Dirce

Dirce (Eski Yunanca; Δίρκη, (``Dirke`` şeklinde okunur), modern Yunanca telafuzu ``Dirki`` şeklindedir ve "çift" ya da "yarık" anlamına gelir) Yunan Mitolojisinde Lycus`un karısı ve Zeus tarafından hamile bırakılan Antiope`nin teyzesidir. Utanç içindeki Antiope Sicyon Kralı Epopeus`a kaçmıştır ancak Lycus tarafından zorla geri getirilirken, yolda bir mağarada gizlice ikiz çocuk doğurur. Antiope`den nefret eden Dirce, Lycus Antiope`yi ona teslim ettiğinde, Antiope yeniden kaçana kadar onu zalimce davranmıştır.

Euripides`in "Antiope" adlı oyununda, Antiope kaçarak Amphion ve Zethus`un doğduğu mağaraya geri gelir. Başlangıçta annelerini içeri almayı reddeden ikizler, Dirce gelip Antiope`yi bulduğunda ve onu öldürmelerini emrettiğinde, kendilerini büyüten çoban tarafından Antiope`nin anneleri olduğuna ikna edilirler. İkizler, Dirce`yi bir boğanın boynuzlarına bağlamak suretiyle öldürürmüşlerdir.

Kaynak

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Dirce |tarih=04 Şubat 2008 |dil=İngilizce |madde=Dirce

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.