Direnç

Direnç Alm. Widerstand (m), Fr. Resistance (f), İng. Resistance. Kelime olarak, “bir kuvvetin etkisine karşı gösterilen zorluk.” Fizikte bu terim bu anlamına uygun olarak birçok yerde kullanılır. Mekanik direnç, hareket üretmek isteyen kuvvetlere karşı bir malzeme parçasının gösterdiği güçlüktür. Bu direnç sürtünme ve eylemsizlik gibi sebeplerden doğar. Birimi mekanik “ohm”dur. Akustikte akustik dirençten, Akışkanlar mekaniğinde de akışkan direnci

Direnç Alm. Widerstand (m), Fr. Resistance (f), İng. Resistance. Kelime olarak, “bir kuvvetin etkisine karşı gösterilen zorluk.” Fizikte bu terim bu anlamına uygun olarak birçok yerde kullanılır.

Mekanik direnç, hareket üretmek isteyen kuvvetlere karşı bir malzeme parçasının gösterdiği güçlüktür. Bu direnç sürtünme ve eylemsizlik gibi sebeplerden doğar. Birimi mekanik “ohm”dur.

Akustikte akustik dirençten, Akışkanlar mekaniğinde de akışkan direncinden söz edilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Direnç

Resistance

Direnç

Türkçe Direnç kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. resistance, capacitance, drag, reluctance, strength

Direnç

dayanma, karşı koyma gücü, mukavemet. bir nesnenin elektrik akımına karşı durma özelliği, mukavemet, rezistans. bir çevrime istenilen değerde ek direnç katmak için kullanılan düzen, mukavemet, rezistans.

Direnç

Türkçe Direnç kelimesinin Fransızca karşılığı.
résistance [la]

Direnç

Türkçe Direnç kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Resistenz

Direnç

(Türkçe) Erkek ismi - Karşı koyan kuvvet, mukavemet.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.