Dirhem Alm. Dirhem, Fr. Drachme, İng. Dirham. Eskiden kullanılan bir ağırlık ölçüsü ve para birimi. Farsça diremden gelmektedir. Önceleri üç çeşit dirhem kullanılıyordu. Bunlara onluk, altılık, beşlik dirhemler denilirdi. Hazret-i Ömer bu üç dirhemi birleştirerek ortalama bir dirhem yaptı ve buna yedilik dirhem denildi. Önceleri hurma çekirdeği şeklinde olan dirhemlerin bilinen yuvarlak şekliyle ilk baskısını yapan hazret-i Ömer’dir. Gerek hurma çekir...

DIRHEM (türkçe) anlamı
1. 1 . Okkanın dört yüzde birine eşit olan
2. 3,148 g'lık eski bir ağırlık ölçüsü.
3. 2 . Bir tür gümüş para.
4. Atasözü
5. deyim ve birleşik fiiller
dirhemle söylemek (veya konuşmak)
DIRHEM (türkçe) anlamı
6. okkanın dört yüzde birine eşit olan
7. 3,148 gramlık eski bir ağırlık ölçüsü
8. ıstanbul için bir dirhem 3,207 gram olarak saptanmıştır.bir tür gümüş para.
DIRHEM (türkçe) ingilizcesi
1. [Dirham]n. drachma
2. drachm
3. dram
DIRHEM (türkçe) fransızcası
1. once [la]

Dirhem hakkında bilgiler

Dirhem Alm. Dirhem, Fr. Drachme, İng. Dirham. Eskiden kullanılan bir ağırlık ölçüsü ve para birimi. Farsça diremden gelmektedir. Önceleri üç çeşit dirhem kullanılıyordu. Bunlara onluk, altılık, beşlik dirhemler denilirdi. Hazret-i Ömer bu üç dirhemi birleştirerek ortalama bir dirhem yaptı ve buna yedilik dirhem denildi. Önceleri hurma çekirdeği şeklinde olan dirhemlerin bilinen yuvarlak şekliyle ilk baskısını yapan hazret-i Ömer’dir.

Gerek hurma çekirdeği şeklinde olanları ve gerek yuvarlak (müdevver) olanları nakışsızdı. Daha sonra “Abdullah ibni Zübeyr” zamanında bir tarafına “Minallah” (Allah tarafından), diğer tarafına “Bilbereke” (Bereketle) yazıları nakşedildi. Haccac bu nakışları “İhlas suresi” veya “Bismihi” (Allahü tealanın adıyla) şeklinde değiştirmiştir.

Osmanlıların ilk zamanlarında gümüş meskukat (basılmış sikkeler) için bu tabir kullanılmış, daha sonra terk edilmiştir. Kullanılan dirhem-i şeri üç gram ve 365 miligramdır (3.365 gr). Bir de eskiden kullanılan dirhem-i örfi vardır ki bu tam üç gramdır. Zekat hesaplanırken kullanılan dirhem-i şeri (3.365 gr) olanıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Iki Dirhem Bir çekirdek

''İki Dirhem Bir Çekirdek'', İskender Pala'nın 2011 yılında yayınlanan ve deyimlerin tarihi kaynağını ve ilk çıkış hikayelerini anlatan eserdir. Kitap 212 sayfa olup Kapı Yayınları tarafından basımı yapılmıştır.

Dirhem-i Ceyyit

Osmanlı`da mağşuş, karışık, bozuk olmayan gümüş para anlamında kullanılan bir tabir.

Dram

Dram yada Drama. Hayatı, acıklı ve bazan güldürücü yönleriyle bir arada işleyen; insana toplum içindeki vazifelerini hatırlatan; ahlaki değerleri ön planda tutan; nesir ve nazım şeklinde sahnede oynanan bir tiyatro türü.

Florin

Florin Venedik Dükalığı tarafından çıkarılan altındır. 993 ayar ve 1 dirhem 1/4 kırat ağırlığındadır. Osmanlı İmparatorluğu'nda, 1468'de ilk altın para olan Yaldızlı Altın'ın tedavüle çıkmasına kadar en çok aranan yabancı altın para olmuştur. Taklitleri çıktığı ...

Gentoo

Linux dağıtımları arasında en hızlılardan biri olan Gentoo, kaynak kurulumunun zorluğu sebebiyle her ne kadar diğer dağıtımlar kadar popüler olamasa da; kaynak kurumlar arasında en popüleridir. Linux From Scratch'e nazaran işleyişi kurulumundan sonra oldukça rahat olan Gentoo; ...