Taşınabilir kişisel bilgisayarlar olarak sınıflandırılan bu bilgisayarlar Laptop, NoteBook gibi isimler alırlar. Donanım olarak bir PC’nin sahip olduğu bütün öğelere sahip olabilmektedirler.Enerji kaynağı olarak doğrudan adaptör yardımıyla şebeke gerilimi kullanabildikleri gibi şarj edilebilir pil bataryaları kullanırlar.

Diz üstü bilgisayarlar

Taşınabilir kişisel bilgisayarlar olarak sınıflandırılan bu bilgisayarlar Laptop, NoteBook gibi isimler alırlar. Donanım olarak bir PC’nin sahip olduğu bütün öğelere sahip olabilmektedirler.

Enerji kaynağı olarak doğrudan adaptör yardımıyla şebeke gerilimi kullanabildikleri gibi şarj edilebilir pil bataryaları kullanırlar. 2-4 saat arası enerji desteği sağlayabilmektedir. Özellikle sık, sık seyahat eden ve bilgisayarına çok fazla ihtiyaç duan kişiler için ideal makinelerdir.

Taşınabilir (Mobil) bilgisayarlar çok daha ileri teknoloji ile imal edilmiş parçalardan oluşmaları, montaj ve tasarımı daha zor olduğu için çok yüksek bir maliyete sahiptirler. Bu nedenle fiyatları neredeyse kişisel bilgisayarların 3 katıdır.

Yanıtlar